TwitterFacebook

Święta od spraw beznadziejnych

Św Rita – bo o niej mowa od dzieciństwa pragnęła wstąpić do zakonu, lecz zgodnie z wolą rodziców wyszła za mąż za wybranego przez nich mężczyznę. Łagodnością burzyła mury nienawiści, agresji i zła, których doświadczyła ze strony męża. Jej pokora przyczyniła się do złagodzenia porywczości i nawrócenia mężczyzny. Dziś oręduje za tymi, którzy podobnie jak ona byli w sytuacji po ludzku bez wyjścia.

Anna przez wiele lat modliła się za męża, który popadł w nałóg alkoholowy. Choć jej modlitwy nie przynosiły natychmiastowych efektów, wierzyła, że Bóg może uratować jej małżeństwo. Gdy czuła, że słabnie prosiła o pomoc świętą od spraw beznadziejnych. Dziś, gdy cieszy się z mężem miłością większą od tej, której doświadczyli w narzeczeństwie dziękuje za wstawiennictwo świętej Ricie wierząc, że dzięki jej modlitwie uniknęła rozwodu.

Było bardzo źle. Mąż miał coraz większe problemy z alkoholem. Złożyłam pozew o rozwód, choć nie chciałam go stracić, chciałam żeby zmienił swoje postępowanie, żeby przestał pić. Poznałam wtedy człowieka, który powiedział, że Bóg może uratować moje małżeństwo. Dziś jesteśmy przyjaciółmi, ale wtedy prawie się nie znaliśmy. Wojtek polecił mi modlitwę do świętej Rity, mówiąc, że wstawia się ona za tymi, którzy mają problemy w małżeństwie. Dał mi obrazek z krótka modlitwą o jej wstawiennictwo. Modliłam się nią z wiarą każdego dnia – mówi Anna

Z czasem zaczęłam zauważać zmiany. To nie było tak, że mąż zmienił się z dnia na dzień, ale moja modlitwa w odpowiednim momencie zaowocowała jego nawróceniem. Dziś nie pije, nie pali, codziennie modli się przed ołtarzykiem na którym jest też wizerunek świętej Rity. Chciałabym, żeby moja historia posłużyła umocnieniem dla borykających się z problemami w małżeństwie, bo skoro nam się udało, to każdemu może się udać, trzeba tylko zaufać Bogu i zawierzyć mu swoje problemy. Nie raz potrzeba czasu, ale Bóg zainterweniuje w odpowiednim momencie – dodaje Anna

Św Rita urodziła się pod koniec XIV wieku w okolicy Cascii, we Włoszech. Wyszła za mąż za porywczego mężczyznę, który nawrócił się dzięki jej łagodności i modlitwie. Po śmierci męża wstąpiła do zakonu augustianek, w którym zmarła 22 maja 1457 r. Jednym z najbardziej znanych z jej życia faktów była szczególna łaska noszenia na ciele rany po cierniu z korony Chrystusa. W ikonografii św. Rita przedstawiana jest w ciemnym stroju zakonnym z cierniem na czole i różą lub krzyżem w dłoni.

Beata Borkowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *