TwitterFacebook

Święte umiejętności świętego Franciszka. Rekolekcje u Kapucynów

Święte umiejętności świętego Franciszka – to hasło rekolekcji prowadzonych w łomżyńskim kościele pw. Matki Boskiej Bolesnej przy klasztorze Braci Mniejszych Kapucynów. Nauki głosi ojciec Adam Romanowski, kapucyn na co dzień posługujący w warszawskim klasztorze. Z rekolekcjonistą rozmawia Paweł Dąbkowski.

Czym są wspomniane święte umiejętności?

To umiejętności, które pomogłyby każdemu z nas wejść we własne nawrócenie. Wśród nich są przede wszystkim słuchanie Słowa Bożego i bycie posłusznym natchnieniom Ducha Świętego. Zasadniczą kwestią jest również przezwyciężanie siebie dla Miłości Bożej.

Jak to rozumieć? Pytam o przezwyciężanie.

Najprościej mówiąc, chodzi o pokonywanie własnych słabości i grzechów z tytułu Miłości, by cieszyć się radością, pokojem i miłością. Są one najlepszym dowodem królowania Boga w nas.

Co zrobić, aby dobrze przeżyć rekolekcje?

Bardzo ważny jest czas pomiędzy kolejnymi naukami. Powinniśmy być w skupieniu nie tylko podczas samej Mszy i katechezy, ale również później. Nie sposób podjąć właściwej refleksji bez wyciszenia. Odsuńmy rzeczy, które nas rozpraszają.

Czyli?

Mniej telewizji. W czasie tych kilku dni rekolekcji można z niej spokojnie zrezygnować. Media pełnią ważną rolę informacyjną, ale często wprowadzają do naszej głowy zamęt świata. W czym to pomaga?

Rekolekcje w kościele Braci Mniejszych Kapucynów w Łomży potrwają do środy 11 grudnia. Katechezy głoszone są podczas Mszy świętych o godzinach 6:30, 8:00, 10:00 i 18:00.

pd

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *