RN
TwitterFacebook

Świętujemy uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Obchodzona 15 sierpnia uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny to jedno z najważniejszych i najstarszych świąt kościelnych – albowiem sięga czasów starożytnych.

Jest jedną z trzech największych uroczystości maryjnych. Świętowana już od V wieku tajemnica wzięcia Maryi do nieba z ciałem i duszą została 1 listopada 1950 r. potwierdzona przez Piusa XII jako dogmat wiary w konstytucji apostolskiej Munificentissimus Deus (Najszczodrobliwszy Bóg). W kościele wschodnim obchodzi się święto Zaśnięcia Matki Bożej. W kościele zachodnim nazwa ta została zmieniona w VII wieku i od tego czasu 15 sierpnia wierni świętują Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny.

W Polsce dzień ten jest często nazywany świętem Matki Bożej Zielnej, gdyż tego dnia w kościołach święci się zioła i kwiaty. W całym kraju święto to jest obchodzone bardzo uroczyście, jednak największe obchody mają miejsce w Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie odbywają się inscenizacje Zaśnięcia Maryi oraz jej Wniebowzięcia, a także na Jasnej Górze, dokąd zmierzają pątnicy z całej Polski.

Dzień 15 sierpnia jest także rocznicą „Cudu nad Wisłą”, czyli zwycięstwa wojska polskiego nad bolszewikami w 1920 r. Czciciele Maryi w Polsce przypisują je szczególnemu wstawiennictwu Matki Bożej. Jest to też dzień kiedy to Wojsko Polskie obchodzi swoje święto.

JE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *