RN
TwitterFacebook

Sylwester w międzynarodowym towarzystwie? Jeszcze możesz dołączyć do spotkania młodych Taize!

Sylwester w międzynarodowym towarzystwie, do tego modlitwa, gościnność i taniec. Taize coraz bliżej… są wolne miejsca! Europejskie Spotkanie Młodych Taize to jedno z największych chrześcijańskich wydarzeń odbywających się rokrocznie na starym kontynencie.

Tematem przewodnim tegorocznego spotkania, zaproponowanym przez br. Aloisa, przeora wspólnoty z Taizé są słowa: „Zawsze w drodze, nigdy niewykorzenieni”

28 grudnia do Wrocławia przyjedzie 15 tys. osób z 60 krajów. Wszyscy zostaną przyjęci przez Dolnoślązaków w ich domach. Najwięcej będzie Polaków – 5500 osób. Ale przyjadą też pielgrzymi z Ukrainy ok. 1500 uczestników i Niemiec 1100 osób. Chorwację będzie reprezentowało 700 młodych. Tyle samo pielgrzymów spodziewanych jest też z Francji. Liczne grupy przyjadą również z Włoch i Hiszpanii po 400 osób. Udział w spotkaniu zgłosiły również kilkunastoosobowe grupy z Hongongu, Japonii i Korei.

Samo spotkanie jest też dużym wyzwaniem logistyczny.  Uczestnikom spotkania wydanych zostanie 45 tys. porcji gorącego jedzenia. Przygotowane jest też m.in. 5,5 tony pieczywa, 47 tys. sztuk jabłek, 70 tys. mandarynek i 70,5 tys. ciastek.

Spotkanie Sylwestrowe Taize rozpoczyna się już w godzinach popołudniowych wielką modlitwą o pokój wraz z nabożeństwem światła. Następnie w parafiach, w których jesteśmy zakwaterowani, przeżywamy tzw. święto narodów. Młodzież każdego kraju pokazuje ciekawostki związane z własną kulturą i obyczajami – wyjaśnia ks. Mariusz Szulc. Koordynator wyjazdu na Taize z diecezji łomżyńskiej przypomina również, że Wrocław po raz trzeci jest gospodarzem wydarzenia, można zatem spodziewać się bezpiecznej i dobrze przygotowanej zabawy.

Europejskie Spotkanie Młodych Taize odbywa się od 42 lat, rokrocznie w innym kraju. Skupia głównie młodzież w wieku 17-35. Uczestnicy nocują u rodzin, spotykają się w mniejszych grupach na wspólnej modlitwie, posiłkach i dyskusji. Czytają Pismo święte, biorą udział w warsztatach i korzystają z czasu wolnego.

Wszystkie szczegóły dotyczące tegorocznego wyjazdu na Taize z diecezji łomżyńskiej dostępne są na stronie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Łomżyńskiej.

pd/JE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *