RN
TwitterFacebook

Szef KPRM M. Dworczyk: do końca marca zaszczepimy 3,1 mln osób

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk poinformował, że do końca marca w Polsce powinno być zaszczepionych 3,1 miliona osób. Dzisiaj rozpoczynają się szczepienia osób powyżej 70. roku życia. Proces będzie prowadzony w ponad 5 tysiącach punktów.

Pełnomocnik rządu do spraw szczepień przeciw COVID-19 powiedział na wczorajszej (24.01.) konferencji prasowej, że ponad 3 miliony terminów zostało już zajętych – oznacza to, że do końca marca nie ma już wolnych terminów. Michał Dworczyk zaznaczył, że tempo szczepień zależy od dostaw preparatów do kraju, a nie problemów systemowych. Na podstawie umówionych już terminów rozdysponowano szczepionki przysługujące Polsce w ramach puli wynegocjowanej przez Komisję Europejską. Terminy szczepień do końca marca ma zabezpieczone 2 miliony seniorów powyżej 70. roku życia. Cała ta grupa liczy w naszym kraju 4,5 miliona osób. W ramach grupy zero od końca grudnia szczepieni byli pracownicy medyczni.

Szef KPRM zaapelował do seniorów, aby zostali w domach i nie szli do przychodni, a zapisu na szczepienie dokonali telefonicznie lub przez internet. Z tym samym apelem zwróciła się minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Zachęciła do korzystania z całodobowej infolinii 989 oraz rządowego serwisu internetowego gov.pl/szczepimysie. Można także korzystać z nowej metody – SMS-a wysyłanego pod numer 664908556 o treści “SZCZEPIMY SIĘ”.

Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami rząd będzie finansował dowóz osób niepełnosprawnych do punktów szczepień w wysokości 80 procent średnich kosztów dowozu. Michał Dworczyk zaznaczył, że za logistykę odpowiadają samorządy. W każdej gminie funkcjonuje numer telefonu, pod którym można uzyskać informacje w tej sprawie. W każdym województwie powołano też pełnomocnika wojewody do spraw szczepień.

– Te numery są też ogólnodostępne, więc każda osoba, która czuje się zagubiona czy ma jakiś problem w tej kwestii, może skorzystać z tego numeru telefonu – informował minister.

Osoby starsze mogą skorzystać Solidarnościowego Korpusu Wsparcia – wolontariusze pomogą wypełnić formularz zgłoszenia chęci zaszczepienia się.

Szef Kancelarii Premiera poinformował, że istnieje szansa, iż do końca tygodnia zarejestrowana zostanie kolejna szczepionka – produkcja koncernu AstraZeneca. Minister dodał, że dostawy mógłby się rozpocząć jeszcze w lutym. Szczepionka brytyjsko-szwedzkiego koncernu AstraZeneca została wyprodukowana we współpracy z uniwersytetem w Oksfordzie. Preparaty te są stosowane w Wielkiej Brytanii.

IAR/red. pg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

twelve − 11 =