TwitterFacebook

Szkaplerz św. Michała Archanioła

29 września w Kościele katolickim obchodzimy święto świętych Archaniołów. Z tej okazji w niedzielę 30 września łomżyńska katedra będzie świętowała w sposób podwójny – po pierwsze odpustem z racji wspomnienia jej patrona- św. Michała Archanioła, z drugiej strony poprzez zawierzenie wiernych szczególnej opiece tegoż świętego, który swoim patronatem obejmuje łomżyńską farę od 500 lat. Wierni (nie tylko parafii katedralnej) będą mogli przyjąć tego dnia szkaplerz św. Michała Archanioła.

Szkaplerz św. Michała Archanioła to dwa kawałki materiału połączone nitką lub wstążką z wizerunkiem św. Michała Archanioła i Matki Bożej, choć bardziej praktyczny jest medalik, który ten szkaplerz zastępuje. Wartość duchowa szkaplerza tkwi przede wszystkim w patronie, który jest przemożnym orędownikiem u Boga, opiekunem Kościoła świętego, który wprowadza dusze zmarłych do królestwa niebieskiego – mówi ks. kan. Marian Mieczkowski

Osoby decydujących się na przyjęcie szkaplerza św. Michała Archanioła powinny zapoznać się z obowiązkami i przywilejami, które odtąd będą ich udziałem.

Obowiązki:

1.Stać dobrowolnie pod sztandarem chwalebnego Świętego Michała Archanioła, poprzez żywe i gorliwe wypełnianie zobowiązań wypływających z przyjęcia sakramentu chrztu świętego.

2. Brać czynny udział w walce Świętego Michała Archanioła, jaką on toczy ze złymi duchami oraz ich stronnikami, poprzez realizacje zobowiązań wypływających z przyjęcia sakramentu bierzmowania.

3.Gorliwie korzystać z sakramentu pojednania oraz angażować się w utrwalenie Królestwa Bożego w duszach ludzkich.

4.Codziennie odmawiać modlitwę do Świętego Michała Archanioła napisaną przez papieża Leona XIII (tzw. mały egzorcyzm).

(ze statutu Rodziny Szkaplerza św. Michała Archanioła)

Przywileje:

Osoby przyjmujące Szkaplerz mają udział w dobrach duchowych zgromadzeń św. Michała Archanioła.

Celem przyjęcia Szkaplerza jest oddawanie czci Świętemu Michałowi Archaniołowi, aby za Jego szczególną pomocą uzyskać:

1. Wolność, obronę i rozwój Kościoła świętego.

2. Łaskę dobrej spowiedzi dla siebie i innych, siłę w walce z nałogami i wadami, obronę przed herezjami, błędami i fałszywymi naukami; ustanie przekleństw, bluźnierstw i zgorszeń; oraz nawrócenie grzeszników.

3.Ducha łagodności i pokory serca oraz wzrost wiary nadziei i miłości.

4.Utwierdzenie Królestwa Bożego w świecie przez potężne orędownictwo Matki Bożej Królowej Aniołów i świętych Aniołów.

5. Wybawienie dusz z czyśćca przez modlitwę i uzyskanie świątobliwej śmierci.

Aby przyjąć szkaplerz należy z kilkudniowym wyprzedzeniem zgłosić się do łomżyńskiej katedry. Uroczyste przyjęcie szkaplerzy odbędzie się w niedzielę 30 września po Mszy św. godz. 10.00 w farze w Łomży.

Beata Borkowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *