TwitterFacebook

Sztuka żyje dzięki pasji

Muzeum Diecezjalne w Łomży jest miejscem spotkania człowieka ze sztuką sakralną, ale nie tylko. Działalność placówki zainaugurowana w 2012 roku pozwoliła na stworzenie przez diecezję łomżyńską nowej instytucji propagującej wielowiekowy dorobek sztuki kościelnej terenu Mazowsza i Podlasia. Kilkuletnia praca zaowocowała wieloma wystawami, koncertami, a także realizacją projektów z dofinansowania Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Lata 2016-2017 to realizacja dwóch projektów: modernizacji głównej sali muzealnej, a także konserwacji muzealiów pochodzących ze stałej ekspozycji w Muzeum Diecezjalnym w Łomży. Zwieńczeniem realizacji wspomnianych programów było wydanie katalogu dokumentującego prezentowane w placówce eksponaty.

Kwiecień 2018 zaowocował przyznaniem kolejnej dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację programu „Konserwacja muzealiów z kolekcji Muzeum Diecezjalnego w Łomży – III etap”. Wartość przyznanej dotacji to suma ponad 200 tysięcy złotych. Przyznanie jej jest dla nas formą docenienia podejmowanych działań na rzecz przywracania blasku i ratowania dziedzictwa sztuki administrowanego przez Kościół łomżyński. Uzyskana dotacja będzie realizowana w trybie dwuletnim i pozwoli między innymi na to, aby prezentowana w Muzeum „płaszczenica”, odzyskała pierwotny blask. Ponadto konserwacji zostaną poddane kolejne obiekty wytypowane we wniosku.

Na uwagę zasługuje również poszerzenie się w ostatnim czasie kolekcji muzealnej o dary na rzecz Muzeum Diecezjalnego. W tym miejscu chciałbym serdecznie podziękować księdzu kanonikowi Bogdanowi Malinowskiemu – proboszczowi parafii Kulesze Kościelne za sfinansowanie, na sumę 10 tysięcy złotych, zakupu do Muzeum trzech obiektów: rzeźby Chrystusa Zmartwychwstałego (późny barok), rzeźby przedstawiającej temat Piety (przełom XVIII/XIX w.), domowej kapliczki św. Jana Nepomucena (XIX w.). Zakupione przez księdza kanonika obiekty trafiły do kolekcji muzealnej 19 kwietnia 2018 roku. Na początku kwietnia prywatny kolekcjoner Jacek Maciejek z Augustowa również przekazał na rzecz Muzeum nowe obiekty: obraz „Samson i Dalilla” (XVIII/XIX w.), obraz wnętrza kościoła autorstwa Jakuba Wagnera z początku XIX w. oraz dwie kopie przedstawiające temat Świętej Rodziny.

Już niedługo, bo 19 maja kolejne wydarzenie, jakim jest Noc Muzeów 2018. Muzeum Diecezjalne zaprasza w ten dzień od 17.00 do 24.00 na wydarzenia: 20.00 wernisaż – Wystawa malarstwa Teresy Adamowskiej „Okoliczności łomżyńskie”; 19.00 otwarcie – wystawa „Skarby płockie” (obiekty z diec. łomżyńskiej przechowywane w Muzeum Diecezjalnym w Płocku); 18.00 opowieść o szabli – wystawa „Szabla polska”; od. 17.00 – koncert uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Łomży; 21.30 – koncert Filharmonii Łomżyńskiej.

Zapraszam do odwiedzania naszej diecezjalnej placówki kulturalnej, abyśmy poprzez sztukę odkrywali rzeczywistość duchową.

Ks. Tomasz Grabowski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *