RN
TwitterFacebook

Tomasz Krzyżak: Zarówno papież Franciszek, jak i Benedykt XVI są przeciwnikami celibatu opcjonalnego

„Zarówno papież Franciszek, jak i Benedykt XVI mówią wyraźnie o tym, że są przeciwnikami celibatu opcjonalnego. W przedmowie do najnowszej książki Benedykta XVI [„Z głębi naszych serc] jest mowa o tym, że w pewnych okolicznościach (np. na dalekich wyspach Pacyfiku) można zgadzać się na zniesienie, ograniczanie celibatu. Dokładnie takie samo stanowisko ma papież Franciszek. Rozpatrywanie tego w kategoriach schizmy jest błędem” – powiedział w poranku „Siódma 9” red. Tomasz Krzyżak („Rzeczpospolita”). W rozmowie z Piotrem Otrębskim odniósł się do słów ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, którego zdaniem w Kościele katolickim może dojść do schizmy z powodu odmiennego zdania papieży na fundamentalne kwestie.

„Nie wiem gdzie ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski zauważył dwugłos na temat tego, co mówią papieże o celibacie. Zarówno papież Franciszek, jak i Benedykt XVI mówią wyraźnie o tym, że są przeciwnikami celibatu opcjonalnego. W przedmowie do najnowszej książki Benedykta XVI [„Z głębi naszych serc] jest mowa o tym, że w pewnych okolicznościach (np. na dalekich wyspach Pacyfiku) można zgadzać się na zniesienie, ograniczanie celibatu. Dokładnie takie samo stanowisko ma papież Franciszek. Rozpatrywanie tego w kategoriach schizmy jest błędem” – przyznał Tomasz Krzyżak.

„Zastanawiam się nad tym, skąd jest tak mocna presja na papieża Franciszka, aby przypadkiem w dokumencie synodalnym nie zawarł sformułowania o tym, żeby wyświęcać «wypróbowanych» żonatych mężczyzn, diakonów. Musimy pamiętać, że w postulacie, który był dyskutowany na Synodzie Amazońskim nie chodzi o możliwość święcenia wszystkich mężczyzn, którzy są dzisiaj w Kościele, ale o diakonów stałych, pełniących swoją posługę na konkretnym terenie. To tych, wypróbowanych mężów można ewentualnie, gdyby zaistniała taka potrzeba, wyświęcić na kapłanów” – powiedział rozmówca Piotra Otrębskiego.

„Obserwujemy synod medialny i rzeczywisty” – stwierdził red. Krzyżak.

„Zabranie głosu przez Benedykta XVI oznacza, że uznał on, że temat wart jest tego, żeby się odezwał. Mamy sytuację wyjątkową” – dodał gość poranka „Siódma 9”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

fourteen − ten =