TwitterFacebook

Tornister szkolny – jak dokonać dobrego wyboru?

Wyprawka szkolna to wydatek, który może sięgać kilkuset złotych. Edukacja kosztuje sporo, ale warto w nią inwestować. Na pewno nie można oszczędzać przy zakupie tornistra. Najważniejsze jest, by nie był za ciężki i był dopasowany do sylwetki naszego dziecka.

– Nigdy nie kupujmy plecaka przez internet. Nie patrzmy na przeceny w sklepach, sprawdźmy najpierw czy dziecko nasze dobrze się z nim czuje. Jeśli jesteśmy w sklepie i sprawdzamy ułożenie plecaka, poluzujmy szelki, sprawdźmy na różnej wysokości, niech dziecko ma możliwość samemu wyboru plecaka – radzi Jakub Truszkowski, fizjoterapeuta ze Szpitala Ogólnego w Kolnie. Szelki to bardzo ważny element tornistra. To one odpowiadają za rozłożenie jego ciężaru na ramionach. Z całą pewnością tornistra nie można zastąpić torbą na jedno ramię.

Według statystyk problem wad postawy dotyczy około 80 procent dzieci i młodzieży. Źle dobrany tornister może je powodować lub pogłębiać. – Noszenie nieprawidłowo dobranego plecaka może skutkować skrzywieniem kręgosłupa, tak powstają różnego rodzaju skoliozy, czyli boczne skrzywienie kręgosłupa, plecy okrągłe, plecy wklęsłe, pojawiają się problemy z klatką piersiową, mogą później dojść inne zniekształcenia postawy, które wcale nie będą sprzyjać w późniejszym wieku – mówi Jakub Truszkowski. Do 16-go roku życia organizm kształtuje się i może się śmiało przekształcić, dlatego zadbajmy o kupno właściwego plecaka.

Tornister codziennie dźwigany przez dziecko do szkoły to spore obciążenie. Nie powinien ważyć więcej niż 10 procent wagi ucznia. A więc plecak dziecka, które waży 30 kilogramów, nie powinien przekraczać 3 kilogramów.

Marzena Wiśniewska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *