TwitterFacebook

Tragiczny rekord utonięć

Od 1 kwietnia w polskich wodach utonęło już ponad 290 osób. Tragiczny rekord padł w miniony weekend. Odnotowano aż 30 przypadków ze skutkiem śmiertelnym.

Utrzymujące się wysokie temperatury sprzyjają kąpielom w akwenach wodnych. Jednak statystki wskazują na częste nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa w takich miejscach. Jak podaje MSWiA w ciągu trzech dni (3-5 sierpnia) 30 osób straciło życie wypoczywając nad wodą.

Ratowanie osób tonących jest naprawdę trudne. Trzeba przede wszystkim bardzo dobrze pływać. My ratujemy ludzi w odpowiednim sprzęcie. Jesteśmy ubrani w suchy skafander, kamizelkę, mamy płetwy. To nam ułatwia pomoc – mówi st. kpt. Marcin Turowski, oficer prasowy Komendy Powiatowej PSP w Wyszkowie.

Jak podkreśla strażak pierwszym krokiem w niebezpiecznej sytuacji nad wodą musi być natychmiastowy telefon pod numer alarmowy 112. Po wykonaniu telefonu i ocenieniu własnych umiejętności, można przystąpić do udzielenia pomocy, pamiętając przy tym o podstawowych zasadach – Jeśli osoba nie znajduje się za daleko, najlepiej podać jej grubszy kij, gałąź i spróbować przyciągnąć do brzegu. Dobrze, gdyby ktoś asekurował nas liną. W przypadku, gdy ktoś czuje się na siłach i chce wskoczyć do wody, bardzo ważne jest, by nie dopływać do takiej osoby przodem, bo sami możemy stać się ofiarą tej sytuacji.

Służby ratownicze apelują, aby kąpać się wyłącznie w miejscach strzeżonych, czyli tam, gdzie nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy. Pod żadnym pozorem nie należy wchodzić do wody po spożyciu alkoholu. To właśnie alkohol i przecenianie własnych umiejętności należą do najczęstszych przyczyn utonięć. Należy pamiętać też, by nie pływać bezpośrednio po posiłku (zimna woda może doprowadzić do skurczów żołądka), nie wbiegać do wody rozgrzanym, aby nie doznać wstrząsu termicznego, nie skakać do wody w nieznanych miejscach i nie wypływać na materacu daleko od brzegu.

MG

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *