RN
TwitterFacebook

Trwa Nowenna do Ducha Świętego

W kościołach trwa Nowenna do Ducha Świętego. Wierni przygotowują się w ten sposób do godnego przeżycia Uroczystości Zesłania Ducha Świętego, tzw. Pięćdziesiątnicy, popularnie zwanej również Zielonymi Świątkami.

Kościół chce w szczególny sposób zwrócić naszą uwagę na osobę Ducha Świętego. Warto wspomnieć tutaj inicjatywę księży biskupów. Kolejny rok duszpasterski poświęcony jest trzeciej Osobie Trójcy Świętej. Mamy otwierać się na tchnienia, które uzdalniają człowieka do żywego apostolstwa. – podkreśla ks. Wojciech Nowacki koordynator Odnowy w Duchu Świętym w diecezji łomżyńskiej.

Duchowny podkreśla, że tak jak apostołowie po wniebowstąpieniu Jezusa wrócili z gór nieopodal Jerozolimy i trwali na modlitwie w Wieczerniku wraz z Maryją, tak każdy chrześcijanin jest dziś zaproszony do włączenia się w modlitewne oczekiwanie, ożywienie pragnienia Ducha Świętego.

Nowenna ma swoje korzenie w doświadczeniu Heleny Guerry – włoskiej zakonnicy, nazywanej Apostołką Ducha Świętego czasów współczesnych. Miała duchowe przynaglenie, aby zwrócić się z prośbą do ówczesnego papieża o ogłoszenie Nowenny. Odczuwała, że Duch Święty jako trzecia Osoba Trójcy Świętej jest w pobożności katolickiej jakby zepchnięty na dalszy plan – dodaje ks. Wojciech Nowacki.

Nowenna do Ducha Świętego jest specjalną dziewięciodniową modlitwą. W Łomży zakończy się uroczystym czuwaniem w Wigilię Uroczystości Zesłania Ducha Świętego tj. w sobotę 8 czerwca o godz. 20.00. W kościele pw. Bożego Ciała w Łomży na wspólnym czuwaniu spotkają się członkowie ruchów i stowarzyszeń diecezji łomżyńskiej. W tym roku modlitwa będzie skoncentrowana wokół trzech tematów, zaczerpniętych z 1 Listu św. Pawła do Koryntian, a katechezy w oparciu o te słowo wygłosi biblista ks. dr Zbigniew Skuza.

pd

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *