TwitterFacebook

Trzęsienia ziemi w ostatnich latach

O świcie doszło do trzęsienia ziemi na indonezyjskiej Sumatrze. Jak podaje telewizja Sky News, 54 osoby zginęły, a dziesiątki zaginęły w wyniku wstrząsów. Jest również wielu rannych. Epicentrum wstrząsów o sile 6,5 w skali Richtera znajdowało się niedaleko miejscowości Reuleuet. Doszło również do pięciu wstrząsów wtórnych.
Sumatra nie po raz pierwszy stała się miejscem kataklizmu. 12 lat temu w tym samym regionie doszło do największego trzęsienia w tym stuleciu – w 2004 roku odnotowano wstrząsy o sile ponad 9 stopni w skali Richtera pod dnem Oceanu Indyjskiego. Fala oceaniczna wywołana przez wstrząsy zalała południowo-wschodnie wybrzeże Azji. Liczba zabitych wyniosła blisko 230 tysięcy osób, a około 160 tysięcy uznano za zaginione. Kilka milionów ludzi straciło dach nad głową. Najwięcej ofiar śmiertelnych odnotowano w Indonezji, głównie na Sumatrze, na Sri Lance, w Indiach oraz Tajlandii. Również w 2005-ym roku Sumatrę nawiedziły wstrząsy – tym razem doszło do trzęsienia ziemi o sile 8,6 w skali Richtera u jej zachodnich wybrzeży. Zginęło ponad 1300 osób. 

W ostatnich latach do trzęsień ziemi dochodziło również w innych częściach świata.
W sierpniu 2016 roku kataklizm nastąpił we Włoszech. Wstrząsy o sile 6,0 stopni w skali Richtera najbardziej dotknęły obszar na pograniczu regionów Marche, Lacjum, Umbrii i Abruzji. Zginęło niemal 300 osób, a ponad 400 zostało rannych. Ponad 2,5 tysiąca ludzi pozostało bez dachu nad głową. Najbardziej poszkodowane miejscowości to Accumoli, Amatrice, Posta i Arquata del Tronto. Ziemia we Włoszech zatrzęsła się też w październiku. Nie odnotowano wtedy ofiar śmiertelnych.
W 2015 roku wstrząsy o sile 7,9 stopni w skali Richtera nawiedziły centralny Nepal, śmierć poniosło niemal 9 tysięcy osób
Rok 2011 to trzęsienie ziemi i fale tsunami w Japonii u wybrzeżu Honsiu, o sile 9 stopni. Zginęło ponad 15 i pół tysiąca osób, a ponad 5300 wciąż uważa się za zaginione. Z kolei w 2010-tym w Chile w wyniku wstrząsów o natężeniu 8,8 zginęło ponad 500 osób.
W 2009 roku trzęsienie ziemi nawiedziło Włochy. W Abruzji zginęło wówczas 309 osób. Był to największy od 30 lat kataklizm w tym regionie. Główny wstrząs o sile 6,3 stopnia Richtera nastąpił w nocy i był odczuwalny w całym kraju. Po nim odnotowano serię około stu wstrząsów wtórnych. Rannych zostało 1600 osób, a 65 tysięcy zostało bez dachu nad głową. Została w większości zniszczona stolica regionu – miasto L’Aquila i jego okolice, w tym ponad 50 miejscowości.
W 2003 roku w trzęsieniu ziemi w Iranie zginęło blisko 20 tysięcy osób. Najsilniejszy wstrząs miał siłę około 6,6 stopnia w skali Richtera Epicentrum znajdowało się w mieście Bam w prowincji Kerman.
W 2001-ym w indyjskim stanie Gujarat wystąpiło trzęsienie ziemi o sile 7,7 stopnia w skali Richtera. Zginęło wówczas blisko 20 tysięcy osób. Dwa lata wcześniej w Izmicie w Turcji katastrofa pochłonęła 17 tysięcy ofiar, a w 1998 roku w Afganistanie – 5 tysięcy.

W XX wieku najbardziej katastrofalne w skutkach było trzęsienie, które dotknęło wschodnie Chiny w lipcu 1976 roku i miało siłę 8,2 stopni w skali Richtera. Zniszczone zostało miasto Tangshan oraz okoliczne miejscowości. Zginęło tam kilkaset tysięcy osób. Inne wielkie katastrofy dotknęły Iran w 1990 roku, Armenię w 1988-ym oraz Meksyk w 1985-ym. Najsilniejsze ruchy sejsmiczne – blisko 10 stopni w skali Richtera – zanotowano 22 maja 1960 roku w Chile.

Co roku na kuli ziemskiej odnotowuje się 3,5 miliona wstrząsów sejsmicznych. Przynajmniej jeden z nich ma siłę większą niż 8 stopni w 10 stopniowej skali Richtera. Najbardziej zagrożone są obszary, na których stykają się platformy tektoniczne. Obejmują one między innymi obie Ameryki, Ocean Spokojny, Japonię i basen Morza Śródziemnego.

Polska zalicza się do obszarów gdzie trzęsienia ziemi zdarzają się rzadko i nie są one silne. Strefami o wyższej aktywności sejsmicznej w naszym kraju są Karpaty i Sudety, a także tereny działalności górniczej, gdzie częstym zjawiskiem są tak zwane tąpnięcia.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/K.Koziełł/E.Leo/dok.
Foto: Petrovich12/fotolia.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *