RN
TwitterFacebook

Trzydzieści lat temu religia wróciła do szkół

Trzydzieści lat temu katecheza wróciła do szkół. W sierpniu 1990 roku rząd Tadeusza Mazowieckiego podjął decyzję, że od nowego roku szkolnego lekcje religii będą mogły ponownie odbywać się w szkołach.

Ksiądz Marek Korgul, sekretarz Komisji Wychowania Katolickiego KEP, przypomina powody, dla których podjęto taką decyzję.

– Kościół domagał się powrotu religii do szkół, ponieważ takie było pragnienie społeczeństwa – powiedział i przypomniał słowa hymnu “My chcemy Boga”, w którym w drugiej zwrotce śpiewamy: “my chcemy w książce, w szkole”. Ksiądz Korgul wskazywał też na ciągłość polskiej tradycji. – Nie może być tak, że tysiącletnia tradycja Polski chrześcijańskiej jest niezauważalna w szkole.

Dodał, że powrót katechezy do szkół był też wyrazem dziejowej sprawiedliwości wobec krzywdy usunięcia religii ze szkół.

Ksiądz Korgul przypomniał, że religia była obecna w szkole przed II Wojną Światową i w pierwszych latach powojennych.

– Od 1945 roku religia odbywała się w szkole jako przedmiot obowiązkowy, na świadectwie szkolnym była stawiana na pierwszym miejscu, a maturzyści byli zobowiązani do zdawania egzaminu z tego przedmiotu – mówił.

Sytuacja zaczęła zmieniać się od grudnia 1948 roku.

– Katechezy nie wyrzucono ze szkół od razu, ale robiono to stopniowomówi ksiądz Korgul.

Zaczęto zwalniać z pracy księży prefektów, najczęściej bez podania przyczyny. Katechetom likwidowano etaty. Ograniczono liczbę lekcji z dwóch do jednej godziny tygodniowo. Zabraniano modlitwy w szkole i zdejmowano krzyże, które wisiały w klasach. Ostatnim planem, który zawierał naukę religii, był rozkład przedmiotów szkolnych na rok szkolny 1949/1950. Ostatecznie komuniści usunęli religię ze szkół w roku 1961

Według danych Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego, w zeszłym roku szkolnym 87.6 procent uczniów uczestniczyło w lekcjach religii. To nieznacznie mniej niż rok wcześniej, kiedy na lekcje religii chodziło 88 procent uczniów. W szkołach pracuje obecnie około 30 tysięcy katechetów. Niemal 60 procent z nich to świeccy.

IAR

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

11 − 10 =