RN
TwitterFacebook

Turyn – miejscem kolejnego europejskiego spotkania Wspólnoty Taize

Od 28 grudnia 2020 do 1 stycznia 2021 w Turynie we Włoszech odbędzie się kolejne europejskie spotkanie organizowane przez Wspólnotę Taize – zapowiedział 30 grudnia podczas modlitwy wieczornej w Hali Stulecia we Wrocławiu przeor Taizé, brat Alois. Wcześniej zachęcił młodych do zaangażowania w działania ekumeniczne na rzecz ochrony środowiska naturalnego człowieka.

Na wstępie brat Alois przypomniał, że jak nas uczy Księga Rodzaju wszyscy ludzie są odpowiedzialni za troskę o świat stworzony. Wyraził uznanie dla zaangażowania ludzi młodych na rzecz ochrony środowiska oraz bardziej wstrzemięźliwego stylu życia. Zauważył, że w obliczu gwałtownie postępujących zmian klimatu i środowiska naturalnego możliwe jest wspólne świadectwo różnych wyznań chrześcijańskich.

Przeor Wspólnoty z Taizé wskazał, że w obliczu katastrof przyrodniczych konieczne jest zakorzenienie w rzeczywistości niezmiennej, że w obliczu cierpień zawsze możemy zwrócić się w modlitwie do Boga. Dodał, że odpowiedzi Boga na nasze prośby nie można niczym zmierzyć. Jednak „kiedy wszystko powierzamy Bogu, stajemy się bardzo głęboko solidarni ze swoim bliźnim, łączymy się z solidarnością samego Chrystusa, który dzisiaj cierpi z osobami przeżywającymi trudne doświadczenia. Modlitwa sprawia, że wyruszamy w drogę, dzięki niej stajemy się odpowiedzialni za innych i za siebie samych” – powiedział brat Alois. Zachęcił do „kilku chwil wytchnienia z Nim, sami lub z innymi osobami w pięknej wspólnej modlitwie”.

Następnie przeor Taizé raz jeszcze podziękował wszystkich, którzy ugościli 42 Europejskie Spotkanie Młodych we Wrocławiu, zwierzchnikom wspólnot chrześcijańskich i władzom miasta Wrocławia.

Na zakończenie brat Alois zapowiedział kolejne etapy pielgrzymki zaufania: wizytę wraz z młodymi w Ziemi Świętej w lutym 2021 roku, by okazać solidarność osobom, które starają się wprowadzać pokój na Bliskim Wschodzie. Ogłosił, że kolejne spotkanie europejskie odbędzie się od 28 grudnia 2020 do 1 stycznia 2021 w Turynie, we Włoszech.

KAI/JE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *