RN
TwitterFacebook

Tykocin: Miasto pomnikiem historii? Brakuje już tylko podpisu prezydenta

Rada Ochrony Zabytków była jednomyślna i zarekomendowała Tykocin do wpisania na listę pomników historii. Brakuje już tylko podpisu prezydenta.

Lista pomników historii to najważniejsza z pięciu form ochrony zabytków w Polsce, którą dotąd może poszczycić się zaledwie 105 obiektów. Choć głównym powodem rekomendacji był układ urbanistyczny miasta, to na decyzję wpływ miały też inne atuty Tykocinawyjaśnia wojewódzki konserwator zabytków, prof. Małgorzata Dajnowicz i dodaje, że sama historia miasta zasługiwała na bardzo duże wyróżnienie.

Burmistrz Tykocina, Mariusz Dudziński ma nadzieję, że wspomniane wyróżnienie wpłynie na dalszy rozwój miasta:

Tykocin tylko będzie zyskiwał na popularności i na wyglądzie. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jak również inne instytucje będą tylko nas wspierały, żeby te skarby i te zachowane w oryginale budynki, pomniki dbali, restaurowali i sprawiali, że Tykocin będzie piękniejszy. 

Do tej pory na listę pomników historii wpisano zaledwie trzy obiekty znajdujące się w województwie podlaskim: meczety i mizary w Kruszynianach oraz Bohonikach, kanał augustowski i kościół pw. św. Rocha w Białymstoku.

BB

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *