RN
TwitterFacebook

Udali się w tę podróż razem – 80-lat od pierwszego spotkania Équipes Notre-Dame

Nazwa Ruchu Équipes Notre-Dame może być dla Polaków z lekka odstraszająca, zupełnie nie potrzebnie bo w przetłumaczeniu z języka francuskiego znaczy tyle co grupy Matki Bożej. Wciąż mało mówimy i wiemy o tym ruchu, podczas gdy on już od 80 lat skupia małżeństwa na całym świecie.

Pierwsze spotkanie Ruchu Equiepes Notre-Dame miało miejsce w Paryżu, 25 lutego 1939 r. Rok wcześniej do ks. Henri Caffarela zgłosiła się pewna młoda mężatka: Kobieta chciała poradzić się w jaki sposób można duchowo rozwijać się w małżeństwie. Ksiądz Caffarel odpowiedział, że dobrze byłoby, gdyby formowała się wspólnie z mężem. I tak to się zaczęło – mówi ks. Robert Szulencki, doradca duchowy sektora podlaskiego Ruchu Équipes Notre Dame.

Do jednej pary małżeńskiej dołączyły z czasem kolejne. Opracowana została Karta Équipes Notre-Dame, w której zawarto cele ekip, porządek przebiegu comiesięcznych spotkań oraz obowiązki każdego małżeństwa formującego się w tym Ruchu. Dziś działa w ponad 90 krajach gromadząc prawie 70 tys. małżeństw. Do Polski END dotarł w 2001 roku. W diecezji łomżyńskiej funkcjonuje od 2005 r. A w sektorze podlaskim, który sięga poza granice diecezji skupia małżeństwa między innymi z Łomży, Grajewa, Augustowa, Somianki, Poręby, Szumowa, Kołak Kościelnych i Przasnysza.

O to jaką rolę formacja w Ruchu END pełni w budowaniu relacji małżeńskiej zapytaliśmy jej członków, Marię i Zdzisława Jurkiewiczów: Formacja bardzo pomaga nam w budowaniu relacji. Zycie składa się nie tylko z przyjemnych chwil. Mamy różne trudności, czy to z dziećmi, czy bezpośrednio w małżeństwie. Gdybyśmy zostawili te problemy samym sobie to ciężko byłoby pokonać trudności. Podczas małżeńskich spotkań, które nazywamy w Ruchu „zasiądźmy razem”, zapalamy świece i wzywamy Ducha Świętego. Wychodzimy z założenia, że ani mąż, ani żona nie będą tylko wyrzucać z siebie trudnych emocji, ale że porozmawiamy ze sobą w duchu miłości. Początki takich spotkań nie były łatwe, ale mamy w ruchu cały rok na przygotowanie się do takich rozmów – mówi Zdzisław Jurkiewicz.

Małżonkowie zaznaczają też, że z ich punktu widzenia bardzo ważne są zasady na jakich uczestniczą w formacji Ruchu END: – Nie wiemy, gdzie będziemy za pięć lat, zmieniamy się, starzejemy, być może ten Ruch nie będzie nam kiedyś odpowiadał, być może będziemy szukać dalej. W Ruchu mamy poczucie wolności, bo zobowiązania do trwania w formacji odnawiamy co roku, a nie raz na całe życie – mówi Maria Jurkiewicz

Diecezjalne obchody 80-lecia Ruchu Équipes Notre-Dame miały miejsce 25 lutego w kościele pw. św. Brunona w Łomży.

Beata Borkowska

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *