RN
TwitterFacebook

Uroczyste przekazanie wozu strażackiego dla OSP Bronowo [FOTO]

Nowy wóz ratowniczo-gaśniczy ma oficjalnie od soboty (17.02) Ochotnicza Straż Pożarna w Bronowie. Pojazd będzie wyjeżdżał do gaszenia pożarów, ale również do akcji na drogach. Mimo, że to nowy nabytek, strażacy już trzykrotnie mogli przekonać się o jego przydatności. Jest to obecnie najnowocześniejszy taki samochód na terenie gminy Wizna (powiat łomżyński).

Jednostka OSP Bronowo miała wcześniej około 25-letniego STAR-a. Zastąpił go samochód na podwoziu IVECO z ogumieniem typowo terenowym. Auto kosztowało ponad 700 tysięcy złotych i zostało zakupione przy udziale dotacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Około 410 tysięcy złotych stanowi pożyczka, którą gmina Wizna zaciągnęła ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Historyczne wydarzenie w dziejach OSP Bronowo rozpoczęło się od mszy świętej w intencji strażaków w kościele parafialnym pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Bronowie. Następnie druhowie i zaproszeni goście zgromadzili się na placu przed remizą, gdzie ks. proboszcz Radosław Pruszyński dokonał uroczystego poświęcenia samochodu.

Wśród przybyłych na uroczystość obecny był wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński. Wiceminister podkreślał znaczenie ochotniczych straży pożarnych dla systemu pożarnictwa w Polsce.

Strażacy ochotnicy, druhny, druhowie, to bardzo dzielna, wyjątkowa, część naszego społeczeństwa, jest to kilkaset tysięcy osób w naszym kraju skupionych w szesnastu tysiącach jednostek OSP – mówił Jarosław Zieliński.

Andrzej Koc, prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Białymstoku w rozmowie z naszą redakcją zaznaczył potrzebę posiadania nowego sprzętu w jednostkach OSP.

Jest to samochód, który będzie niósł ratunek, niósł pomoc dla całego społeczeństwa – wskazał Andrzej Koc.

Wójt gminy Wizna Zbigniew Sokołowski podkreślał znaczenie OSP Bronowo jako jednostki włączonej od ponad dwudziestu lat do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Jednostka ta obsługuje południową część terenu gminy, ale przy większych zdarzeniach wyjeżdża również poza teren gminy – zaznaczył Zbigniew Sokołowski.

Sobotnia uroczystość była okazją do uhonorowania zasłużonych dla miejscowej OSP druhów, a także dekoracji sztandaru złotym medalem za zasługi dla pożarnictwa. Należy podkreślić, że w tym roku OSP Bronowo obchodzi jubileusz 85-lecia istnienia.

Marzena Wiśniewska

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *