RN
TwitterFacebook

Ustanowienie Sanktuarium Maryjnego w Małym Płocku – plan transmisji

W najbliższą sobotę 2 maja br. biskup Janusz Stepnowski ustanowi ósme Sanktuarium Maryjne w Diecezji Łomżyńskiej. Uroczystość będzie miała miejsce w kościele parafialnym w Małym Płocku gdzie od prawie trzystu lat znajduje się obraz Matki Pocieszenia Ludu Bożego.

Kult Matki Bożej Małopłockiej trwa od samego początku pojawienia się wizerunku Matki Najświętszej w parafii Mały Płock, w roku 1738 aż do czasów współczesnych. Od samego początku obraz był otaczany szczególną czcią wiernych. Nieustannie płynęła i płynie modlitwa przed Panią Małopłocką. XIX i XX wiek na stałe wpisał zwyczaj pielgrzymowania z feretronami Matki Bożej na odpust 3 maja, aby pokłonić się Matce Pocieszenia – Pani Małopłockiej. Ten maryjny odpust przyciąga do świątyni rzesze parafian oraz wiernych z sąsiednich parafii. Ponadto w parafii celebruje się wiele nabożeństw maryjnych, do których w centrum należy umieścić środową, nową nowennę do Matki Boskiej Małopłockiej, która została zatwierdzona do publicznego odmawiania przez Ks. Biskupa Janusza Stepnowskiego. Jest to cotygodniowa uroczysta Msza św. z konferencją maryjną poprzedzona nowenną, na której odczytuje się z karteczek prośby wiernych. 

Wizerunek Pani Małopłockiej jest wzorowany na rzymskim obrazie Salus Populi Romani. Malowidło przedstawia NMP z dzieciątkiem na rękach.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z ks. Janem Pieńkoszem proboszczem parafii w Małym Płocku

 

JE

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *