TwitterFacebook

Uwaga na oszustów medycznych!

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ostrzega przed oszustami medycznymi. Dzwonią do klientów, oferują bezpłatne badania, a w rzeczywistości głównym celem spotkania okazuje się sprzedaż drogich usług medycznych.

Oszuści nie dają za wygraną i żerują na ludzkiej naiwności. Ich ofiarą padają najczęściej seniorzy mający świadomość upływu czasu i niepokojący się o stan swojego zdrowia. – W ostatnim czasie obserwuje się zwiększony nacisk na promowanie usług medycznych. Przedsiębiorcy oferują się jako prowadzący usługi medyczne, co mija się z prawdą, bo na tych pokazach nie ma lekarzy, nie ma prawdziwego sprzętu medycznego – mówi Katarzyna Obrycka, Powiatowy Rzecznik Konsumentów w Kolnie. Wątpliwości budzi też rzetelność przeprowadzanych podczas pokazów badań oraz przedstawianej w ich wyniku diagnozy. – Często konsumenci są wprowadzani w błąd, informowani o tym, że w wyniku dokonywanych prowizorycznie badań występują u nich różne schorzenia więc są dodatkowo kwestie oddziaływania psychicznego na człowieka i tłumaczenia, że sprzęt, który oferują bardzo pomoże im w poprawie zdrowia – dodaje Katarzyna Obrycka.

W ostatnim czasie UOKiK nałożył karę w wysokości prawie 370 tys. zł na firmę Promed. Spółka zapraszała konsumentów na bezpłatne badania. Okazało się jednak, że celem zaproszenia była sprzedaż drogiego pakietu medycznego. Badania wykonywały osoby, które nie były lekarzami. Na podstawie tych pseudobadań pracownicy firmy sugerowali, że stan zdrowia konsumenta jest zły i oferowali odpłatne leczenie. Firma odmawiała, gdy ten chciał odstąpić od umowy, którą podpisał podczas prezentacji. Decyzji został nadany rygor natychmiastowej wykonalności. Dodajmy, że nie jest ona prawomocna.

Żeby ograniczyć nieprawidłowości, UOKiK rozważa między innymi wprowadzenie wymogu zgłaszania pokazów do odpowiedniej instytucji oraz zaostrzenie przepisów związanych z umowami dotyczącymi usług medycznych.

Marzena Wiśniewska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *