RN
TwitterFacebook

W Kolnie stanęła Ławka Niepodległości

Można usiąść, naładować telefon, zapoznać się z historią Polski, a nawet skorzystać z WiFi. Wszystko to za sprawą wyjątkowego pomnika. Kolno dołączyło do miast, w których postawiono Ławkę Niepodległości.

Kolno znalazło się w gronie blisko 140 samorządów, które wygrały w konkursie ogłoszonym w sierpniu 2018 r. przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Uczestniczyły w nim samorządy gminne, powiatowe i wojewódzkie. Łączny koszt to około 4 miliony złotych.

Burmistrz miasta Andrzej Duda tłumaczy, że obiekt małej architektury oprócz walorów użytkowych będzie pełnić także funkcję edukacyjną. Siedząc na niej, każdy może zapoznać się z najważniejszymi wydarzeniami, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości. – Będzie można posłuchać historii ziemi kolneńskiej, która jest naprawdę ciekawa. To właśnie na tej ziemi w 1920 roku zakończyły się działania wojenne w Bitwie Warszawskiej. To w Kolnie właśnie znajduje się grób pomordowanych pod Lemanem – mówi burmistrz Kolna. – To jest żywa pamięć o tych, którzy walczyli o naszą niepodległość – podkreśla.

Kolneńska Ławka Niepodległości stanęła przy nowym dworcu autobusowym. Jej koszt to 26 tysięcy złotych.

Marzena Wiśniewska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *