RN
TwitterFacebook

„W mocy Bożego Ducha” -III Kongres Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Diecezji Łomżyńskiej [FOTO]

„W mocy Bożego Ducha” pod takim hasłem odbył się w sobotę 12 października br. Kongres Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Diecezji Łomżyńskiej.

Powitania uczestników Kongresu dokonał ks. Wojciech Nowacki delegat ds. Nowych Ruchów Kościelnych w Diecezji Łomżyńskiej przypominając słowa papieża Jana Pawła II skierowane w liście do uczestników I Ogólnopolskiego Kongresu Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich, że to właśnie „ruchy są tą szczególną przestrzenią w której Duch Święty współcześnie wyraża swoją aktywność i tą drogą prowadzi do odnowy Kościoła i do jego rozwoju.” Czujemy się w pewnym sensie uprzywilejowani żeśmy zostali tak obdarowali hojnie, że Duch Święty znalazł w nas takie pozytywne przyjęcie, że chcemy się nieustannie otwierać na Jego ożywiające i odnawiające działanie nasze umysły i serca –mówił ks. Nowacki.

Ksiądz Nowacki zwrócił też uwagę na często słabą znajomość osoby Ducha Świętego. Od chrztu świętego jesteśmy obdarowani Duchem Świętym, w bierzmowaniu uzdolnieni do tego żeby w jego mocy dawać świadectwo o Chrystusie i brać odpowiedzialność za Kościół ale w dużej mierze pozostaje to w sferze teoretycznej, a praktycznie ciągle jest taki niedosyt – mówił ks. Wojciech Nowacki. Dokonał również krótkiej prezentacji zaproszonych prelegentów w osobach bpa Adama Wodarczyka i Zygmunta Nowosielskiego oraz powitał Reginę Pruszyńską Wiceprzewodnicząca Ogólnopolskiej Rady Ruchów Katolickich.

Pierwszą konferencję wygłosił Zygmunt Nowosielski i zaproponowaną konferencję o Duchu Świętym podjął nadając jej temat „Nie bójmy się otwierać na Ducha Świętego”. Jednocześnie zaznaczył, że zebrani członkowie wspólnot, ruchów i stowarzyszeń są swego rodzaju elitą naszych ruchów, ale wchodząc w te rozważania, należy mieć przed oczyma i w sercu naszych braci i siostry,z naszych grup, ruchów i stowarzyszeń. My tutaj ożywieni, modlący się żarliwie jesteśmy otwarci na Ducha ale pytanie, jaka jest rzeczywistość w sercach naszych braci i sióstr z naszych środowisk – mówił Zygmunt Nowosielski .

Prelegent zwrócił uwagę brak znajomości osoby Ducha Świętego. Wskazał, że częściej jesteśmy w stanie modlić się do Maryi i świętych niż przyzywać osobę Ducha Świętego. Zauważmy, że Ducha Świętego w naszych modlitwach najczęściej pomijamy. Zapominamy o Nim, nie zwracamy się do niego w modlitwie. Jest dla nas kimś mglistym, kimś nieokreślonym można by powiedzieć, że tak osobiście mało znanym czy praktycznie nie znanym. Często nie traktujemy go jako osobę ale jako siłę nieosobową, jako jakieś nieokreślone tchnienie czy moc. Tymczasem jest On konkretną osobą Trójcy Świętej, która na równi z Ojcem i Synem troszczy się o nasze zbawienie – mówił Zygmunt Nowosielski.

W swojej konferencji wskazał też, że czymś innym jest poznać Ducha Świętego, a jeszcze czymś innym jest się na niego otworzyć. Użył małej lampki pokazując, iż lampka jako przedmiot nie zmienia się, ale tylko podłączona do prądu świeci i w pełni spełnia swoje zadanie. Swoją konferencję zakończył modlitwą do Ducha Świętego o nowe ożywienie w każdym z uczestników.

Drugim prelegentem był bp Adam Wodarczyk związany z Ruchem Światło-Życie, w którym pełnił funkcję Moderatora Generalnego Ruchu, postulator procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego a obecnie biskupa pomocniczego katowickiego i od 2018 delegata KEP ds. Ruchów Katolickich i Stowarzyszeń Katolickich.

Biskup Wodarczyk swoją konferencję poświęconą „Kryteriom eklezjalności Ruchów i Stowarzyszeń w Kościele” rozpoczął od osobistego świadectwa spotkania i posługi na rzecz różnych grup i ruchów ale też podzielił się swoim doświadczeniem oddania życia Jezusowi i pragnieniem ewangelizacji jak zrodził się w jego życiu po tym akcie. Wyznał też, że ważnym wydarzeniem w jego życiu była modlitwa o Chrzest w Duchu Świętym tym bardziej, że przezywał ją jako kapłan, a modlili się za niego członkowie wspólnoty, której był opiekunem.

Odnosząc się do zadanego tematu biskup Wodarczyk przypomniał, że w świadomości kościelnej członków ruchów i stowarzyszeń musi być przede wszystkim to, że od nich się Kościół nie zaczyna. To jest pierwsza bardzo ważna rzecz dla każdego ruchu, im młodszy tym bardziej to jest przesłanie dla takiego ruchu, od was się Kościół nie zaczyna i na was się nie skończy, chyba że w miedzy czasie będzie paruzja i zacznie się ten nasz nowy sposób istnienia – mówił biskup Adam. Przytoczył historię założycieli kilku zakonów, którzy w swoich czasach bardzo często zmagali się z trudnymi doświadczeniami. Przypomniał też, że w Kościele istnieje obok siebie urząd i charyzmat. I to nie jest tak, że ci którzy są znakiem urzędu, znakiem hierarchii w Kościele nie żyją też charyzmatami, nie mają charyzmatów. Wręcz można powiedzieć, że misją urzędu, misją hierarchii w Kościele jest troska o charyzmat, o proroctwo w Kościele, a także o rozeznawanie duchów – mówił biskup. I tak jak urząd potrzebuje charyzmatu, ale też urząd jest charyzmatem w Kościele, hierarchia potrzebuje proroctwa, tak samo i to co jest rzeczywistością charyzmatyczną potrzebuje urzędu w Kościele. Tego rozeznania czy to jest z Ducha Bożego i to jest dla tych, którzy są u początku jakiś nowych dzieł jedna z pierwszych prób ich osobistej świętości. Czy temu rozeznaniu urzędu potrafią się poddać i przyjąć ten wyrok – mówił bp Adam Wodarczyk.

Po konferencjach uczestnicy spotkania udali się do łomżyńskiej katedry gdzie mszy koncelebrowanej z udziałem kapłanów odpowiedzialnych za wspólnoty i stowarzyszenia przewodniczył bp Adam Wodarczyk, który skierował do zebranych słowo, a na zakończenie ks. Wojciech Nowacki poprowadził modlitwę o nowe napełnienie i odrodzenie w Duchu Świętym, która stała się wprowadzeniem do świadectw uczestników spotkania o działaniu ducha Świętego w ich życiu. Całość spotkania zakończył wspólny posiłek i kuluarowe rozmowy, na które zawsze jest za mało czasu.

Organizatorem Kongresu była Rada Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Diecezji Łomżyńskiej oraz Łomżyńska Kuria Diecezjalna. Posługę muzyczną pełnił podczas spotkania zespół ze wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym „Wieczernik” z Zambrowa, a podczas Eucharystii Zespół ze wspólnoty Gloriosa Trinita.

Joanna Ekstowicz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *