RN
TwitterFacebook

W najnowszym „Idziemy” – Za progiem furty… – wejście oczami kleryka

Każdy z kleryków w momencie przekroczenia progu wniósł do tego domu swoją indywidualną i wyjątkową historię zarówno życia w świecie, jak i osobistego spotkania z Bogiem. Można spokojnie powiedzieć, że w naszym seminarium nie ma dwóch takich samych osób, jednak nie przeszkadza to w budowaniu dopełniającej się nawzajem wspólnoty. To bogactwo osobowości pozwala na wzajemne inspirowanie się na drodze do kapłaństwa Chrystusowego oraz jest pomocne w chwilach, kiedy dajemy świadectwo w szkołach bądź parafiach. Kompletując ekipę ewangelizacyjną, nie musimy daleko szukać muzyka, dziennikarza lub mechanika, ponieważ mieszkają kilka pokoi dalej.

Dlaczego młody mężczyzna decyduje się na stopniowe wychodzenie ze świata po to, aby do niego wrócić po święceniach kapłańskich już jako ksiądz? W odpowiedzi na to pytanie pomoże przykład zakochania, ponieważ uczucie to szczególnie w pierwszym etapie często zaburza normalny tryb życia. Osoba zakochana myśli, marzy i zastanawia się, jak może zrealizować swoje pragnienie, jak będzie wyglądała pierwsza randka, a potem całe wspólne życie. Przez analogię możemy myśleć o drodze powołania do kapłaństwa. Mimo różnych perspektyw i planów na życie pojawił się jakiś wewnętrzny głos, pragnienie, którego w żaden sposób nie można było zagłuszyć, a nawet jeżeli się udało, to i tak po krótkim czasie wracało ono ze zdwojoną siłą. Był to głos zachęcający do wejścia na drogę w głąb siebie, ponieważ tym właśnie jest formacja. Nasze kształcenie opiera się na czterech filarach: rozwoju osobowym, duchowym, intelektualnym oraz pastoralnym. Najważniejszym aspektem jest nieustanne poznawanie siebie i rozeznawanie, czy ten głos to rzeczywiście Bóg.

Więcej o tym co się dzieje za progiem seminaryjnej furty można znaleźć w artykule kleryka Rafała Orzechowskiego w najnowszym „Idziemy” nr 26 (766), 28 czerwca 2020 r. do nabycia w: Centrum Edukacji Medialnej SpesMediaGroup, ul. Sadowa 3, 18-400 Łomża lub w parafii;

Redakcja wkładki Głos Katolicki: tel. 86 215-14-10, fax. 86 215-14-13, e-mail: glos@gloskatolicki.pl;

Reklama: reklama@spesmedia.pl, tel. 508 585 033;
Prenumerata: sekretariat@spesmedia.pl, tel. 504 719 083

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *