RN
TwitterFacebook

W Niedzielę Palmową – Światowe Dni Młodzieży w diecezjach

“Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga” (Łk 1, 30) to hasło tegorocznego XXXIII Światowego Dnia Młodzieży, który odbędzie się w Niedzielę Palmową, 25 marca 2018 r., na poziomie diecezji. Spotkania modlitewne, koncerty i świadectwa, a nawet gry miejskie to niektóre z wydarzeń towarzyszących uroczystym liturgiom tego dnia. W wielu diecezjach Święto Młodych rozpocznie się już w piątek.  

Każda Niedziela Palmowa to w wymiarze diecezjalnym kolejny Światowy Dzień Młodzieży. W towarzyszącym mu orędziu Papież Franciszek podejmuje w tym roku temat niepokojów młodego pokolenia, a jako środek zaradczy proponuje „rozeznanie”. Papież pisze też o „powołaniu”, czyli byciu wezwanym przez Boga po imieniu, na wzór Maryi. Ojciec Święty wzywa młodych do odwagi przyjęcia powołania. „Wiedzcie, że Papież wam ufa, że ​Kościół wam ufa! A wy, ufajcie Kościołowi!” – zachęca.

>>Tekst Orędzia

Tekst papieskiego orędzia będzie rozważany podczas katechez i spotkań organizowanych z okazji Święta Młodych w diecezjach. W wielu z nich, oprócz uroczystej Mszy św. pod przewodnictwem biskupów diecezjalnych, zaplanowano dodatkowe spotkania, koncerty i wieczory uwielbienia, a także Drogi Krzyżowe w piątek poprzedzający Niedzielę Palmową.

W Krakowie w ramach wspólnego świętowania odbędzie się trzydniowe Forum Młodych. W Radymnie uczestnicy XXV Spotkania Młodych Archidiecezji Przemyskiej wysłuchają m.in. muzycznej opowieści o rodzinie Ulmów oraz koncertu zespołu TGD. Młodzi archidiecezji warszawskiej zbiorą się w sobotę w Świątyni Opatrzności Bożej na wspólnej modlitwie oraz koncercie zespołu „Mocni w Duchu”. Spotkaniu młodych będą towarzyszyły „Targi Wspólnot Młodzieżowych”. W Częstochowie natomiast niedzielną Eucharystię w katedrze poprzedzi program ewangelizacyjny przygotowany przez „Wyrwanych z niewoli”. Ciekawą inicjatywą jest też zorganizowana w Białymstoku w sobotę 24 marca gra miejska. Jej uczestnicy podzieleni na grupy, przechodząc przez poszczególne punkty miasta i rozwiązując przygotowane łamigłówki, poznają postać patrona młodzieży św. Stanisława Kostki. Z okazji obchodzonego w Kościele w Polsce roku tego świętego, podczas Niedzieli Palmowej w Płocku bp Piotr Libera przekaże zaś delegacji młodzieży obraz z relikwiami św. Stanisława. Będą one nawiedzały parafie diecezji płockiej. Relikwie św. Stanisława Kostki będą również obecne podczas spotkań młodych w innych diecezjach.

Niedziela Palmowa to przygotowanie do przeżywania Światowych Dni Młodzieży w Panamie, które rozpoczną się 22 stycznia 2019 roku. W tym roku przeżycia związane ze Świętem Młodych w diecezjach będą szczególne również z tego względu, że w tygodniu ją poprzedzającym, w Rzymie odbywa się ogólnoświatowe spotkanie młodzieży, przygotowujące do październikowego synodu biskupów. Biorą w nim udział m.in. młodzi ludzie wydelegowani przez krajowe episkopaty. Polską młodzież reprezentuje Karolina Błażejczyk i Anna Kupiszewska. Modlitwą wspierają je młodzi z całej Polski.

Program Światowego Dnia Młodzieży w Diecezji Łomżyńskiej

Sobota – 24 marca 2018 r.
9.00-11.00 – przyjazd i zakwaterowanie w parafiach

Hala Sportowa przy SP 9 – ul. Księżnej Anny 18
12.00 – zawiązanie wspólnoty, powitanie gości, Nabożeństwo Słowa – Orędzie Papieża Franciszka oraz wprowadzenie znaków ŚDM i relikwii św. Stanisława Kostki
13.00 – świadectwo i koncert rapera ANATOM z Nowego Targu
14.00 – posiłek wokół hali
15.30 – koronka do Miłosierdzia Bożego, nauczanie i koncert zespołu niemaGOtu z Krakowa
17.30 – „Dźwięki w Godzinie ciszy…” – Męka Pańska na gitarę, perkusję i piasek – Katarzyna Perkowska, Witek Wilk, Piotr Kurstak
19.00 – Droga Maryjna z rozważaniem 7. Boleści Matki Bożej – procesja ze światłem do kościoła pw. Krzyża Świętego
20.00 – adoracja Krzyża
21.00 – Apel Jasnogórski i powrót do miejsc zamieszkania

Niedziela – 25 marca 2018 r.
Hala sportowa przy SP 9 – ul. Księżnej Anny 18

8.30 – Jutrznia
9.00 – katecheza
9.30 – spotkania w grupach
10.15 – prezentacja wspólnot
10.45 – katecheza i modlitwa wstawiennicza – Krzysztof Sowiński ze Skierniewickiej wspólnoty „Głos Pana”
11.45 – koncert Zespołu ŚDM Diecezji Łomżyńskiej – adoracja Najświętszego Sakramentu i modlitwa wylania darów Ducha Świętego
13.00 – posiłek wokół hali
14.00 – poświęcenie palm i procesja
15.00 – Msza św. pod przewodnictwem Biskupa Łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego
16.30 – zakończenie

BPKEP/JE

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

18 − 17 =