RN
TwitterFacebook

Wakacje z Caritas. Tylko w czerwcu 400 dzieci

400 dzieci z polskich rodzin żyjących na Białorusi przyjmie w czerwcu Caritas Diecezji Łomżyńskiej.

Wizyta odbędzie się w ramach wakacyjnego wypoczynku organizowanego przy wsparciu Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Ze względu na rozmach projektu, młodzież musiała zostać podzielona na dwa turnusy. Pierwszy liczący 150 dzieci jest już w Ośrodku Caritas w Ptakach koło Nowogrodu pod okiem 10 opiekunów: Grupa naszych dzieci pochodzi z Grodna, Lidy i Brzozówki. W planach mamy wycieczki po Łomży i Warszawy oraz wspólne przebywanie w ośrodku w Ptakach – mówi Helena Borkowska. Wyjaśnia przy tym, że wyjazd przygotowywany był od dawna z uwagi na szereg formalności i czas pobytu. Młodzi w obrębie miejscowości byli łączeni w grupy, którym pomagali duchowni i siostry zakonne.

Te dzieci są z pochodzenia Polakami. Znają język polski, choć w wielu przypadkach jest nieco łamany. Niemniej jednak dobrze rozumieją polski i uczą się go – mówi oprowadzający młodzież po zabytkach Łomży przewodnik Karol Cuch. Podkreśla przy tym, że wielokrotnie rozmawiał z wychowawcami i rodzicami naszych młodych sąsiadów. Słyszał o chęciach posyłania dzieci do polski szkół, by mogły kształcić się nad Wisłą i być może tu zamieszkały.

Pokazujemy im miasto, mówimy o regionie, lokalnej turystyce. Staramy się poprzez mówienie o walorach Ziemi Łomżyńskiej zachęcić ich, by przyjechali tu w przyszłości na dłużej – dodaje Karol Cuch. Młodzi wczasowicze z polskich rodzin mieszkających na Białorusi codziennie biorą udział w zabawach, zwiedzaniu i rekreacji. Plany obejmują też Nowogród i zakupy. Proszę sobie wyobrazić, że rodzice dają im listy zakupów, aby przywieźli z Polski konkretne artykuły. Są to naprawdę długie listy, więc sklepy też musieliśmy ująć w planach – podsumowuje ks. Andrzej Mikucki, dyrektor Caritas Diecezji Łomżyńskiej.

Pobyt w diecezji łomżyńskiej ma również charakter duszpasterski. Codziennie młodzi biorą udział w Mszy świętej. Jednym z punktów pobytu była dzisiejsza wizyta w Pałacu Biskupim. Drzwi otworzył młodym biskup łomżyński Janusz Stepnowski, który przyjął młodych, pobłogosławił i wysłuchał przygotowanej na tą okoliczność pieśni. To naprawdę miłe i bardzo sobie cenię takie odwiedziny. Cieszę się, że młodzież zza naszej wschodniej granicy przybyła do Łomży i ma okazję poznać nasz region. Los historii sprawił, że polskie rodziny zostały podzielone. Część rodaków została za wschodnią granicą. Wielu Polaków doświadczyło przez to bólu i cierpienia – podkreśla biskup Janusz Stepnowski. Dodaje przy tym, że na łomżyńskich uczelniach również studiują Białorusini, każdemu trzeba zapewnić perspektywę rozwoju bez względu na to, który kraj wybierze w przyszłości. Młodzież przybyła do diecezji łomżyńskiej pochodzi z diecezji grodzieńskiej. Kolejna grupa będzie liczyła ponad 250 dzieci w wieku 10-12 lat.

pd.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *