RN
TwitterFacebook

Warto się spotkać – ŚDM Łomża 2018

Tylko kilka dni dzieli nas od 33. Światowych Dni Młodzieży Diecezji Łomżyńskiej, które odbędą się w najbliższy weekend (24-25 marca) w Łomży. Będzie to przygotowanie do jesiennego Synodu Biskupów na temat młodzieży oraz do 34. Światowych Dni Młodzieży Panama 2019

Organizatorów diecezjalnego etapu Światowych Dni Młodzieży nurtuje jedno pytanie: „skąd wziąć wóz strażacki”- i nie jest to bynajmniej żart, a rzeczywista rozterka łomżyńskich duszpasterzy. Jak uczestnikom 1,5 tysięcznego tłumu podążającego ulicami miasta zapewnić dobrą widoczność i słyszalność? Ktoś wpadł na pomysł, że przydałby się wóz strażacki, a skoro przygotowania idą pełną parą, to czemuż by nie spróbować?

Na tym jednak nie koniec. Dni młodzieży wypadają bowiem na tydzień przed Wielkanocą. Niedziela, na którą zaplanowane są najważniejsze punkty spotkania nie jest zwykłą niedzielą. Może więc podarować przybyłym gościom po małej palemce z miejscowymi baziami? Może dołączyć do palemki niewielki fragment z Pisma Świętego? Miło byłoby przecież dostać na pamiątkę jakiś drobiazg…Tylko kto miałby wykonać 1,5 tysiąca palm? O dziwo znaleźli i tacy, którzy zechcieli sprostać temu zadaniu.

No dobrze, ale dlaczego to akurat Łomża zajmuje się w tym roku organizacją diecezjalnego etapu ŚDM? Ponieważ świętowanie ŚDM zbiegło się w tym roku z 600 rocznicą nadania Łomży praw miejskich, debata związana z wyborem tegorocznych organizatorów spotkania wydawała się być z góry przesądzona. Chcąc nie chcąc inne miejscowości musiały ustąpić naszej diecezjalnej stolicy z okazji okrągłego jubileuszu jej powstania.

A jak Łomża przygotowała się na przybycie gości? Wszystkiego nie zdradzę, nie chcąc odbierać młodym ziarnka tajemnicy. Powiem tylko, że każdy znajdzie coś dla siebie. Będzie chrześcijański rap, ale też moment ciszy. Artyści połączyli siły, by móc posłużyć się wieloma środkami przekazu. Będzie historia rysowana piaskiem z muzyką jak najbardziej na żywo.

W myśl przewodniego hasła tegorocznej imprezy: „Nie bój się Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga” nie mogłoby zabraknąć także kilku chwil dla Maryi, która jak zwykle przyprowadzi swoje dzieci pod krzyż – symbol męki, ale też znak zbawienia. Jednym z końcowych punktów programu będzie wołanie o Świętego Ducha, bez którego nie byłoby ani Światowych Dni Młodzieży, ani posłania do rodzinnych parafii, które miejmy nadzieję zostaną rozpalone tak jak nasze łomżyńskie epicentrum.

Choć organizatorzy zadbali o to by program imprezy był wypełniony po brzegi, jak to zwykle w życiu bywa najlepsze kryje się między wierszami. Światowe Dni Młodzieży to przede wszystkim sposobność do spotkania, poznania się, znalezienia przyjaźni, może nawet miłości. To możliwość rozmowy, dzielenia się kwestiami wiary i codzienności naznaczonej szkolnymi obowiązkami. To wreszcie niesamowita przygoda i niepowtarzalna okazja przeżywanego we wspólnocie spotkania z Bogiem, ale też z kapłanami i katechetami którzy przybliżają Go nam na co dzień.

Beata Borkowska 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *