RN
TwitterFacebook

“Warto służyć temu miastu. Warto dla niego żyć.” Centralne obchody Wielkiego Jubileuszu [FOTO]

Uroczystą Mszą św. sprawowaną w Katedrze pw. św. Michała Archanioła rozpoczęły się centralne obchody 600-lecia nadania praw miejskich Łomży.

Eucharystii przewodniczył abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce. Koncelebrowali ją biskup łomżyński Janusz Stepnowski oraz biskup Tadeusz Bronakowski i biskup senior Stanisław Stefanek. W gronie świeckich gości specjalnych była między innymi Anna Maria Anders – sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik do spraw dialogu międzynarodowego. Abp Pennacchio już we wstępie przekazał wszystkim wiernym diecezji łomżyńskiej błogosławieństwo papieża Franciszka, prosząc też w jego imieniu o modlitwę. W roku stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę przypada też 600 lat od nadania Łomży praw miejskich. To piękna rocznica. Pozdrawiam biskupa łomżyńskiego Janusza oraz biskupa Tadeusza i biskupa seniora Stanisława. Pozdrawiam prezydenta miasta i władze miejskie, mieszkańców Łomży i diecezji. Cieszę się, że wszystkim tu zgromadzonym mogę przekazać błogosławieństwo w imieniu papieża Franciszka i poprosić o modlitwę w intencji ojca świętego. Katedrze patronuje św. Michał Archanioł. Niech za jego przyczyną Bóg błogoawi miastu i jego mieszkańcom, aby kroczyli po drogach Bożych – powiedział abp Salvatore Pennacchio. Zwrócił przy tym uwagę, że Łomża nie po raz pierwszy gości w swoich nadnarwiańskich progach wysłannika papieskiego: Przybywam tu po śladach jednego z moich znamienitych poprzedników, Achillesa Rattiego. Sto lat temu nawiedził on miasto jako ówczesny wizytator apostolski – przypomniał nuncjusz.

Homilię podczas uroczystej Mszy św. wygłosił biskup Janusz Stepnowski, pasterz Kościoła Łomżyńskiego. Zwrócił uwagę na rys historyczny towarzyszący dzisiejszym uroczystościom, wychodząc w pierwszej kolejności od postawy księcia Janusza I Starszego, który sześć wieków temu nadał Łomży nową tożsamość. Kiedy Janusz I Starszy pisał swój dekret lokacyjny 15 czerwca 1418 roku, akt ten zaczynał się słowami: Joannes dei graties senior dux Mazovie. Janusz z Bożej łaski Starszy, książe Mazowsza”. Janusz I Starszy rządził długie lata. Miał wielkie wizje, jeśli chdozi o rozwój całego regionu. Ufundował wiele polskich miast, w tym Łomżę. Widział, że poprzez fundację, a co za tym idzie, umocnienie prawa mieszczan, może nastąpić rozwój i integracja z całą Koroną. Był to wielki książę, człowiek, który miał wizję nie tylko na dziś, ale też na jutro wszystkich obywateli miast, które ufundował. Pragnął, aby mieszczanie żyli w spokoju – podkreślił bp Janusz Stepnowski. Przypomniał również, że prawo chełmińskie nadane Łomży było przełomowe, ograniczało bowiem służbę w wojsku, za to zwiększało prawa kobiet, które mogły dziedziczyć majątek rodzinny na takich samych zasadach, jak potomkowie męscy. Świętujemy dzisiaj fundację miasta, wspominając starania człowieka, który miał głęboką wizję przemian – wskazał biskup ordynariusz. Uczynił również refleksję nad aktualnymi czytaniami ewangelicznymi, w których mowa była o mieście położonym na skarpie, trwającym dzięki obecności Boga. Biskup Janusz w podobnym świetle przedstawił Łomżę. Warto służyć temu miastu, warto dla niego żyćusłyszeli zgromadzeni w Katedrze wierni z ust pasterza diecezji. Nasz biskup Janusz powracał do duchowego aspektu Łomży. Dodał, że miasto nie jest niczyją własnością, a każdy z nas jest swego rodzaju gościem, który powinien w najlepszy z możliwych sposobów przygotować Łomżę przyszłym pokoleniom. Jak to zrobić? Słuchać głosu ludzi, ich pragnień, różnorodnych wizji i planów. Biskup Janusz zakończył swoją homilię bardzo konkretną wytyczną. Zaapelował, że jeśli ktokolwiek wziął na siebie odpowiedzialność za losy Łomży, niech stara się pracować jak najlepiej, aby rozwijać to miasto z myślą o przyszłych pokoleniach, zgodnie z treścią modlitwy, którą od miesięcy odmawiają w każdą niedzielę wierni we wszystkich łomżyńskich parafiach. Wybrzmiała ona również na zakończenie dzisiejszej Eucharystii. Po modlitwie głos zabrał Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, który w imieniu swoim, władz miasta i lokalnej społeczności podziękował nuncjuszowi apostolskiemu za przyjęcie zaproszenia i przewodniczenie Mszy św. Ta obecność jest widzialnym znakiem jedności z papieżem Franciszkiem – podsumował prezydent miasta. W odpowiedzi na tutejszą życzliwość abp Salvatore Pennacchio wyraził nadzieję, że nie będzie to jego ostatnia wizyta na Ziemi Łomżyńskiej. Zażartował, że następnym razem postara się mówić bieglej po polsku. Podziękował też za otrzymany prezent – obraz z pejzażem Łomży.

Warto podkreślić, że Wielkiemu Jubileuszowu inicjatywy podejmowane przez Kościół Łomżyński towarzyszyły od samego stworzenia idei obchodów. Jedną z nich były działania związane z pomnikiem Chrystusa niosącego Krzyż. Figura jest jednym z najstarszych tego typu obiektów Łomży, liczy ponad sto lat i znajduje się na terenie parafii katedralnej. Jej renowacja i, koniec końców, symboliczne odsłonięcie oraz poświęcenie poprzedziły Mszę świętą z gościnnym udziałem abp Pennachio. Inicjatorem odnowienia pomnika i jego przeniesienia w bardziej widoczne miejsce był proboszcz Katedry pw. św. Michała Archanioła, ks. Marian Mieczkowski. Historia figury sięga ponad 100 lat. Zgodnie z informacją umieszczoną na tablicy pomnika, powstał on z fundacji zmarłego w 1912 roku ks. Jodzewicza, proboszcza ówczesnej fary, która – nie zapominajmy, stała się kościołem katedralnym w 1925 roku. Fundatorami byli mieszkańcy miasta, ich nazwiska widnieją na tablicy pamiątkowej. Figura Chrystusa niosącego krzyż powstała w czasach, gdy wybuchała I wojna światowa na frontach Europy – wyjaśnia ks. Marian Mieczkowski.

Betonowa postać Jezusa nie wytrzymała próby czasów. Ks. Marian Mieczkowski, kierując się datą Wielkiego Jubileuszu 600-lecia nadania praw miejskich Łomży i 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości postanowił przywrócić figurze pierwotny blask, w nowym już miejscu. Od strony ulicy Giełczyńskiej przez całe lato zasłaniały ją korony drzew. Pomnik nie był zatem widoczny ani od strony katedry, ani od ulicy. Mam nadzieję, że nowe wyeksponowanie na tle Katedry Chrystusa niosącego krzyż pomoże oddać mu należną cześć – podsumowuje ks. proboszcz.

Świętowanie trwa. W programie obchodów Wielkiego Jubileuszu tylko na dzień dzisiejszy znajdziemy uroczystą Sesję Rady Miasta oraz koncert łomżyńskiej Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego, która wspólnie z zaproszonymi gośćmi wykona aż cztery polskie polonezy, wkomponowane w poezję lokalnego poety Henryka Gały i występy wybitnych artystów związanych z Ziemią Łomżyńską.

pd / foto xRSz

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

13 − 2 =