RN
TwitterFacebook

WHO apeluje o noszenie masek ochronnych

Światowa Organizacja Zdrowia apeluje o noszenie masek w miejscach publicznych. WHO rozpoczyna właśnie kampanię społeczną na ten temat. Szef organizacji argumentuje, że maski to nie tylko jeden ze sposobów na uniknięcie zakażenia, ale także wyraz solidarności z innymi.

Światowa Organizacja Zdrowia chce publikować w mediach zdjęcia osób, noszących maski, aby w ten sposób przekonać osoby niechętne. Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus mówił w czasie wideokonferencji prasowej w Genewie, że prośba o zdjęcia skierowana jest przede wszystkim do lekarzy i pielęgniarek.

– Jeśli pracujesz w służbie zdrowia, na pierwszej linii frontu, gdziekolwiek jesteś, okaż swoją solidarność i zgodnie z krajowymi wytycznymi noś maskę. Niezależnie, czy opiekujesz się pacjentami, rodziną, jedziesz transportem publicznym czy też robisz zakupy – mówił szef WHO.

Światowa Organizacja Zdrowia podkreśla, że prace nad szczepionką na COVID-19 nie przyniosły jeszcze ostatecznego rezultatu, a najskuteczniejszą metodą ochrony przed zakażeniem jest równoczesne noszenie maski, mycie rąk i utrzymywanie dystansu społecznego.

Obowiązek noszenia masek ochronnych został wprowadzony przez wiele krajów na świecie jeszcze wiosną, po wybuchu pandemii. Od tego czasu jednak nakazy w niektórych krajach są zdejmowane, a w innych nie są przestrzegane. W USA czy Brazylii wokół masek narósł spór polityczny między rządzącymi a opozycją.

Wobec nawrotu nowych zakażeń kilka europejskich krajów wprowadziło wysokie grzywny za brak maski w miejscach publicznych. Tak stało się, między innymi we Włoszech czy Wielkiej Brytanii.

IAR

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *