RN
TwitterFacebook

WHO: Szczepionka na COVID-19 raczej nie w tym roku

Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że szanse na szczepionkę na koronawirusa w tym roku są znikome. WHO ma wkrótce otrzymać pierwsze wyniki prowadzonych na całym świecie testów. Nawet jednak, gdyby rezultaty były obiecujące, to cały proces produkcyjny może potrwać jeszcze kilka miesięcy.

Na całym świecie prace nad szczepionką na koronawirusa prowadzi ponad 100 zespołów naukowców. Część tych badań jest finansowana przez WHO. Szef organizacji Tedros Adhanom Ghebreyesus mówił, że wstępne wyniki tych testów mogą być znane za dwa tygodnie. Szef programów ratunkowych WHO Mike Ryan podkreśla jednak, że nawet przy dobrych wynikach, jest mało prawdopodobne, aby szczepionka była gotowa w tym roku.

Byłoby niemądre przewidywać, kiedy szczepionka wejdzie na rynek. Z pewnością jednak w tym roku będzie to bardzo trudne, bo jej skuteczność można przetestować właśnie pod koniec roku. Pytanie brzmi, czy uda się wyprodukować wystarczająco dużo dawek, aby zacząć szczepić na początku przyszłego roku – dodał.

Według danych WHO, na całym świecie firmy farmaceutyczne mają obecnie 18 potencjalnych szczepionek w zaawansowanej fazie klinicznej. Pracują nad nimi naukowcy ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Chin, Rosji czy Niemiec.

Równocześnie naukowcy próbują znaleźć lek, który pomoże w leczeniu COVID-19. W ostatnich tygodniach zrezygnowano z dalszych badań hydroksychlorochiny, czyli leku na malarię. Naukowcy udowodnili bowiem, że promowana przez prezydentów USA czy Brazylii substancja nie ma wpływu na chorych na COVID-19.

Brytyjscy naukowcy twierdzą natomiast, że tani sterydowy lek deksametazon może pomóc większości pacjentów, którzy są w ciężkim stanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *