RN
TwitterFacebook

Wiceminister S. Szwed: oskładkowanie umów zlecenia będzie wypracowane z partnerami społecznymi

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed podkreślił w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową, że są plany pełnego oskładkowania wszystkich umów zlecenia. Zanim jednak rząd podejmie decyzję w tej sprawie, przedyskutuje ją z partnerami społecznymi.

– Rządowa propozycja będzie omawiana już jutro na posiedzeniu zespołu Rady Dialogu Społecznego. Przygotowujemy się do zmian, ale chcemy je wypracować z partnerami społecznymi, gdyż dotyczą one zarówno zatrudnionych, jak i pracodawców, którzy też składki odprowadzają – mówił Stanisław Szwed.

Wiceminister zwrócił uwagę, że w związku ze starzeniem się społeczeństwa konieczne jest pochylenie się nad kwestią przyszłych emerytur i zadbanie o to, by te świadczenia były wystarczające na zaspokojenie potrzeb emerytów.

– Obecnie, co do zasady, składki płacone od umów zlecenia są bardzo niskie, czego konsekwencją jest wysokość otrzymywanych przez zleceniobiorców świadczeń. Problem poruszany jest od wielu lat i dobrze by było teraz to uregulować – dodał Szwed.

Obecnie pełne składki płaci się od pierwszej umowy, o ile opiewa ona na kwotę minimalnego wynagrodzenia. Od kolejnych umów wystarczy potrącić składkę zdrowotną.

IAR

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *