RN
TwitterFacebook

Wiceminister W. Kraska: Pierwsze szczepionki mogą trafić do Polski w styczniu

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział, że pierwsze szczepionki na koronawirusa mogą trafić do Polski w styczniu. Konkretna data będzie uzależniona od terminu zaakceptowania szczepionek przez Europejską Agencję Leków oraz od dostaw od producentów.

Gość Programu 1. Polskiego Radia dodał, że istnieje szansa, że szczepienia w Polsce rozpoczną się w połowie stycznia, a w pierwszym etapie zaszczepieni zostaną pracownicy ochrony zdrowia, jako grupa największego ryzyka. Wyraził jednocześnie nadzieję, że masowy udział personelu medycznego w szczepieniach przekona Polaków, że szczepionka jest bezpieczna i skuteczna.

W kolejnych etapach zaszczepić będą się mogli pensjonariusze domów opieki, osoby starsze oraz służby mundurowe. Na szczepienia będą kierowali lekarze rodzinni, a szczepionki będą dostępne w przychodniach, szpitalach oraz mobilnych punktach szczepień. W dużych miastach mają także działać centra szczepień w szpitalach tymczasowych.

Wiceminister Waldemar Kraska zapewnił jednocześnie, że szczepionki będą bezpieczne, ponieważ ich producenci zachowali wszelkie procedury jeśli chodzi o jakość i bezpieczeństwo.

– Wszystkie fazy kliniczne, a wiemy że tych faz jest trzy przy powstawaniu nowego leku, także zostały w pełni zachowane. Ta szczepionka przeszłą taką samą procedurę jak szczepionka na grypę – mówił wiceminister Waldemar Kraska.

Dodał, że do czasu uzyskania odporności populacyjnej nadal będzie obowiązywał nakaz zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych. Maseczki będą musiały nosić także osoby zaszczepione na koronawirusa.

IAR

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 × four =