TwitterFacebook

Widoczny na drodze – bezpieczny po zmroku

Trwają wzmożone działania mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym zarówno wśród kierowców, jak i niechronionych uczestników ruchu drogowego. Mowa tu o działaniach ,,Bezpieczni po zmroku”, ,,Niechronieni” oraz ,, Bezpieczne przejście”. Akcje potrwają do późnych godzin nocnych.

Mając na uwadze bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego policja rozpoczęła cykliczne działania „Widoczny na drodze – Bezpieczny po zmroku”. Funkcjonariusze zwracają szczególną uwagę na rowerzystów oraz pieszych, poruszających się w godzinach wieczorowo-nocnych. W sposób stanowczy będą egzekwować obowiązek używania elementów odblaskowych oraz będą sprawdzać prawidłowe oświetlenie rowerów.

Przypominamy, że pieszy uczestnik ruchu drogowego, poruszający się po drodze poza terenem zabudowanym, ma obowiązek posiadania odblasków. Pamiętać należy, że elementy odblaskowe powinny być noszone przez pieszych w taki sposób, aby były widoczne przez kierowców. Najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie odblasku na odzieży zewnętrznej od strony jezdni. Brak elementu odblaskowego wyczerpuje znamiona wykroczenia drogowego, za który grozi mandat karny, ale nie o mandat tu chodzi, ale o nasze bezpieczeństwo. Dlatego chcąc być bezpiecznym zalecamy noszenie elementów odblaskowych również w obszarze zabudowanym.

Działania „Widoczny na drodze – Bezpieczny po zmroku” są prowadzone długoterminowo w ramach programu Poprawy Bezpieczeństwa Pieszych w Ruchu Drogowym, jako część kampanii prewencyjno – edukacyjnej „B & N”, czyli B – jak bezpieczny, N – jak niechroniony.

W związku z prowadzonymi działaniami zwiększoną liczbę policyjnych patroli można zaobserwować w rejonach przejść dla pieszych i szkół. Kierowcy podczas zbliżenia się do przejść dla pieszych powinni zachować szczególną ostrożność.

Policjanci zwracają  uwagę na nieprawidłowe manewry kierujących w rejonie oznakowanych przejść, ale także na zachowanie rowerzystów i pieszych. Przypominamy, że obowiązuje bezwzględny zakaz wyprzedzania na przejściach dla pieszych, ale także bezpośrednio przed nimi.

Piesi powinni pamiętać, że zderzenie rozpędzonego pojazdu z pieszym często kończy się tragicznie. Dlatego tak ważne jest, aby dokładnie się rozglądać zanim wejdziemy nawet na oznakowane przejście dla pieszych. 

asp. Tomasz Żerański

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *