RN
TwitterFacebook

Większe nakłady na aktywizowanie osób niepełnosprawnych

W tym roku samorządy otrzymają ponad miliard złotych z budżetu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na wspieranie osób niepełnosprawnych w powiatach i województwach – wynika z informacji resortu rodziny, pracy i polityki społecznej.

Z tych środków finansowane będą między innymi Warsztaty Terapii Zajęciowej, umożliwiające osobom niepełnosprawnym rehabilitację społeczną i zawodową – podkreśla w rozmowie z IAR wiceminister resortu i Pełnomocnik Rządu ds Osób Niepełnosprawnych. Krzysztof Michałkiewicz dodaje, że obecnie w Polsce jest ponad 700 takich Warsztatów.

W tym roku dofinansowanie na jednego uczestnika wynosi 17 796 złotych. W przyszłym – ta stawka wzrośnie do 18 tysięcy 996 złotych. Według ministra Michałkiewicza pomoc Warsztatom Terapii Zajęciowej jest bardzo ważna, ze względu na osoby, które w nich uczestniczą. Dla wielu młodych osób z niepełnosprawnością intelektualną są jedyną szansą na wyjście z domu, znalezienie się wśród rówieśników i zajęcie czymś, co ich zainteresuje. W ramach warsztatów organizowane są różnego rodzaju pracownie. Ich uczestnicy malują, budują – na przykład budki dla ptaków. Ich prace często znajdują się na różnego rodzaju kiermaszach.

W najbliższych dniach powiaty i województwa otrzymają informację ile środków na Zakłady Aktywności Zawodowej do nich trafi. W tego typu zakładach pracują nie tylko osoby niepełnosprawne, ale też pełnosprawne. Zajmują się między innymi zbiorowym żywieniem, prowadzą kuchnie, katering, karmią różnego rodzaju instytucje. – Znam zakład, który specjalizuje się niszczeniem dokumentów czy taki, który wyspecjalizował się w produkcji pierogów i jest potentatem jeśli chodzi o pierogi na naszym rynku – wylicza pełnomocnik.

Osoby niepełnosprawne stanowią 12,2 procent mieszkańców naszego kraju.

IAR/red.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *