RN
TwitterFacebook

Wielki Jubileusz… i wielki życiorys. Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki

Trwa Rok Jubileuszowy Ruchu Światło-Życie diecezji łomżyńskiej. Jeden z największych ruchów odnowy Kościoła katolickiego działa na terenie naszej diecezji już 50 lat. Z tej okazji warto przytoczyć sylwetkę jego założyciela. Ks. Franciszek Blachnicki przez wielu zaliczany do pionierów ewangelizacji. Zawdzięczamy mu oazy – rekolekcje wakacyjne, na które rokrocznie wyjeżdżają dziesiątki tysięcy młodych.

Ks Franciszek Blachnicki urodził się na początku lat dwudziestych ubiegłego wieku w Rybniku na Górnym Śląsku. Jego nawrócenie łączy się nierozerwalnie z wojenną zawieruchą. Uczestniczył w kampanii wrześniowej 1939, angażował się w działalność konspiracyjną. W roku 1940 został wywieziony do Auschwitz, skąd później trafił do katowickiego więzienia. Tam właśnie przeżył swoje nawrócenie, oczekując wyroku śmierci za bunt przeciwko nazistom. Został ułaskawiony, a po wojnie wstąpił do Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie.

W 1950 otrzymał święcenia kapłańskie. Cztery lata później zorganizował pierwsze rekolekcje Oazy Dzieci Bożych. W 1963 r. stworzył Oazę Niepokalanej dla dziewcząt, młodzież męską zgromadził pod sztandarem Oazy Nowego Źycia w 1968 r. Chodzi o to, aby Kościół był żywy – powtarzał wielokrotnie.

Zainicjował Ruch Światło-Życie. Mówimy tu o jednym z najważniejszych posoborowych ruchów odnowy Kościoła katolickiego w Polsce. Akomodował wszystkie nauki Soboru, począwszy od Konstytucji o Liturgii poprzez Konstytucję o Kościele i Kościele w świecie współczesnym. Stosował treści wspomnianych dzieł do pracy duszpasterskiej – mówi wieloletni moderator diecezjalny Ruchu ks. Aleksander Suchocki.

Zaangażował się również w społeczną inicjatywę antyalkoholową pod nazwą Krucjata Wstrzemięźliwości, skupiającą z czasem ponad 100 tysięcy osób. W kolejnych latach założył też Instytut Niepokalanej Matki Kościoła, Wspólnotę Chrystusa Sługi oraz Unię Kapłanów Chrystusa Sługi.

Śledztwo Instytutu Pamięci Narodowej wykazało bezsprzecznie, że był inwigilowany przez SB, a donosicielami okazali się jego najbliżsi przyjaciele – małżeństwo Jolanta i Andrzej Gontarczykowie. Liczbę wszystkich członków Ruchu Światło-Życie szacuje się na 70 tysięcy osób. Jubileusz istnienia Ruchu Światło-Życie w diecezji łomżyńskiej planowany jest na czerwiec b.r.

pd

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

17 + 13 =