RN
TwitterFacebook

Wielki koncert na Wielki Jubileusz [FOTO]

Trwają obchody Wielkiego Jubileuszu 600-lecia nadania praw miejskich Łomży. Z tej okazji w Katedrze łomżyńskiej odbyło się jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych tego roku.

Artyści Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego wykonali program przygotowany specjalnie na tę okazję, zapraszając do współpracy artystów, kompozytorów oraz poetów związanych z Ziemią Łomżyńską i przedstawicieli duchowieństwa z diecezji łomżyńskiej. W repertuarze znalazły się aż cztery polonezy, wśród nich najsłynniejszy polonez z filmu “Pan Tadeusz”. Pozostałą część koncertu wypełniły utwory: “Legenda”, “Polonez koncertowy D-dur” Henryka Wieniawskiego, “Preludium e-moll” i “Mazurek E-dur” Fryderyka Chopina w opracowaniu na klarnet z orkiestrą, Aria Stefana z Opery “Straszny Dwór”, temat z filmu “Pianista” kompozycji Wojciecha Kilara, muzyczna narracja do słów Henryka Gały “Życie nasze” Marii Pokrzywińskiej oraz “Mała suita” Witolda Lutosławskiego.

Wokalne partie solowe wykonał Jacek Szymański – tenor, absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku na Wydziale Wokalno Aktorskim. Warsztat śpiewu solowego opanowywał pod okiem wybitnej śpiewaczki Maestry Haliny Mickiewiczówny. Koncertuje po krajach Europy, nie przeszkadzało mu to jednak wracać do rodzinnej Łomży, skąd pochodzi i gdzie był ministrantem w parafii katedralnej. Łomża ma wspaniałe tradycje. Do dziś widzimy tu pozostałości działań ewangelizacyjnych Brunona z Kwerfurtu i innych wielkich kaznodziejów. Zawsze czuję się dobrze w Łomży i często podkreślam, że jestem łomżyniakiem. Bez żadnych oporów polecam ludziom zwiedzanie naszych barwnych okolic i zawsze powtarzam, że nigdzie tak nie odpoczną, jak nad Narwią – chwali rodzinne strony tenor Jacek Szymański.

Oprócz niego w gronie solistów “Wielkiego koncertu” znalazła się skrzypaczka Katarzyna Duda współpracująca wielokrotnie z łomżyńską Filharmonią oraz klarnecista Kornel Wolak, który zaproszenie do udziału w koncercie odebrał jako wyróżnienie. Jakże było przyjemnie wrócić do Łomży i wziąć udział w Jubileuszu, który zapisze się w historii. Gorąca atmosfera, uczucia. Muszę powiedzieć, że byłem niezwykle wzruszony, występując przed ludźmi, wśród których wyrosłem. Moi rodzice zapisali się w historii miasta, ponieważ mama była dyrektorem Ogniska Muzycznego, współzałożycielką tejże orkiestry, tata również tu grał. Nie ma powodu, by uciekać od tych miłych wspomnień ­ podsumowuje Kornel Wolak, jeden z najbardziej cenionych polskich klarnecistów, związany niegdyś z Quartetto Gelato.

Teksty na koncert przygotował Henryk Gała. Wybrzmiała też twórczość Jana Lechonia, Doroty Ryst, Romualda Sinoffa i Karola Wojtyły. Akcentem spajającym bogatą formę koncertu było uzupełnienie narracyjne. Słowem zaopiekował się ks. Tomasz Chludziński, proboszcz parafii św. Jana Pawła II w Grajewie. Duchowny korzystał z twórczości Henryka Gały, którego zna osobiście. To bardzo ciekawy człowiek, co pokazują również jego teksty. Na potrzeby dzisiejszego koncertu stworzył kilka adaptacji, które razem ułożyły się w wędrówkę po historii miasta i regionu. Siegnął to głębokich tekstów, co z pewnością pomogło zbudować nastrój całego wydarzenia. To bardzo duże przedsięwzięcie, ale przy tak szczególnych rocznicach mamy prawo tworzyć wielkie rzeczy – podkreśla ks. Tomasz Chludziński

Jednym z tych muzycznych monumentów była współczesna kompozycja autorstwa łomżyńskiego organisty i kompozytora Andrzeja Żery. Utwór “600 lat w Koronie Polski” wybrzmiał w drugiej części koncertu. Wykonali go wspólnymi siłami muzycy łomżyńskiej Filharmonii oraz:

Chór katedralny “Vox Humana” prowadzony przez Roberta Kuleszę

Chór “Spes Unica” pod dyrekcją Katarzyny Szmitko

Chór Kameralny “Amici” pod batutą Anny Kurowskiej,

Chór Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży pod dyrekcją ks. Kazimierza Ostrowskiego,

Chór Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej prowadzony również przez ks. Kazimierza Ostrowskiego,

Chór Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Łomży pod dyrekcją Piotra Dąbrowskiego,

Chór Szkoły Podstawowej nr 10 w Łomży, którym na co dzień dyryguje Agata Durzyńska,

Chór Natalis Mariae z Nowogrodu prowadzony przez Dariusza Stepnowskiego,

Chór Szkoły Podstawowej w Śniadowie pod dyrekcją Iwony Kropiewnickiej,

Chór Młodzieżowy Cantilena z Ostrołęki prowadzony przez Henryka Gadomskiego.

Wielki Jubileusz trwa. O kolejnych wydarzeniach związanych z 600-leciem nadania praw miejskich w Łomży będziemy informować na bieżąco.

Pd

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

18 + 2 =