RN
TwitterFacebook

Wielkopostny dzień skupienia osób niesłyszących diecezji łomżyńskiej

Kościół w swojej misji ma na celu doprowadzenie wszystkich ludzi do wspólnoty z Chrystusem. Zadanie to realizuje poprzez posługę duszpasterską skierowaną do różnych grup społecznych. Szczególną troską otacza chorych i cierpiących, jak również osoby niesłyszące.

W diecezji łomżyńskiej od wielu lat prowadzone jest duszpasterstwo głuchoniemych. Funkcjonuje ono w trzech ośrodkach: Łomży, Ostrowi Mazowieckiej oraz Ostrołęce. Każdego miesiąca odprawiane są w nich Msze Święte tłumaczone na język migowy oraz prowadzone spotkania tematyczne. Duszpasterzami osób głuchoniemych są ks. kan. Kazimierz Ostrowski oraz ks. Szymon Biedrzycki.

Głębokim doświadczeniem wiary stał się wielkopostny dzień skupienia osób niesłyszących, który zgromadził w łomżyńskiej katedrze ponad 60 osób. Głuchoniemi mieli możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania oraz uczestniczenia w Mszy Świętej tłumaczonej na język migowy. Eucharystii przewodniczył biskup łomżyński Janusz Stepnowski, celebrowali ją również ks. prał. Zbigniew Skuza oraz opiekunowie niesłyszących ks. kan. Kazimierz Ostrowski oraz ks. Szymon Biedrzycki. W homilii ksiądz biskup wyjaśnił znaczenie przymierza Boga z Abrahamem oraz Przemienienia na Górze Tabor oraz uświadomił, że życie ludzkie jest ciągłym pielgrzymowaniem, podążaniem ku Bogu i z Bogiem we wspólnocie Kościoła. W Eucharystii uczestniczyli również alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży, spośród których kilku kleryków miało możliwość włączyć się w modlitwę Pańską „Ojcze nasz”, posługując się językiem migowym.

Kolejnym punktem dnia skupienia była konferencja w siedzibie DIMK w Łomży na temat wielkopostnych praktyk pokutnych: modlitwy, postu i jałmużny. Wykład zaprezentowali łomżyńscy duszpasterze niesłyszących. Głuchoniemi mieli również możliwość zadawania pytań i dzielenia się swoimi przemyśleniami i spostrzeżeniami. Wielką radością było spotkanie z alumnami uczącymi się języka migowego pod okiem ks. Kazimierza Ostrowskiego. Klerycy mieli możliwość przedstawienia się oraz nawiązania bezpośredniego kontaktu ze środowiskiem osób głuchoniemych. Ostatnim punktem dnia skupienia była część informacyjna dotycząca terminów spotkań z niesłyszącymi w ośrodkach duszpasterskich naszej diecezji.

Wielkopostny dzień skupienia zakończył się modlitwą, kapłańskim błogosławieństwem oraz wspólnym posiłkiem.

DGDŁ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *