RN
TwitterFacebook

Wielokulturowa historia Śniadowa – promocja monografii [FOTO]

Za nami wielki dzień. Promocja książki nad którą przez kilka lat pracowało kilkunastu autorów. To historia parafii, ale nie tylko parafii, to historia odkryta, która daje nam wiedzę o tym kim jesteśmy, i gdzie są nasze korzenie. Wczoraj odbyła się promocja tej monografii, a mowa o „Dziejach parafii i kościoła pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Śniadowie”.

Proboszcz parafii w Śniadowie, inicjator powstania monografii kierował się pragnieniem utrwalenia historii, którą znamy głównie ze źródeł spisanych ręcznie. Już podczas prac nad książką ciężko było ustalić pewne fakty, nie wiadomo czy byłoby to możliwe za kilka czy kilkanaście lat. A pragnienie przekazania wiedzy następnym pokoleniom jest ogromne:

Na historię w ogóle patrzę przez pryzmat historii swojej rodziny. Kiedyś dziadek opowiadał mi o historii pierwszej wojny światowej, jak bieżeńcy z mojej rodzinnej miejscowości udawali się w głąb Rosji. Dziś ciężko jest mi sobie przypomnieć szczegóły tych opowiadań. Pozycja książkowa wskazuje na coś trwałego, coś co pozostanie i nie umknie pamięci – mówi ks. Tomasz Wilga, proboszcz parafii Śniadowo.

Historia tamtych ziem jest historią wielu kultur. Do okresu przedwojennego Żydzi stanowili zdecydowaną większość mieszkańców gminy Śniadowo. Ich kultra była na bardzo wysokim poziomie:

O ich kulturze świadczy choćby to, że w miasteczku tym był jeden, a w pewnym okresie nawet dwóch introligatorów. Jeśli chodzi o synagogę, to była to jedna z największych synagog drewnianych na ziemiach Polskich, wielkością przewyższała ją tylko synagoga w okolicach Grodna. Niestety, została ona spalona przez wycofujące się wojska rosyjskie w 1915r. Później synagogę odbudowano, ale była ona znacznie skromniejsza – mówi dr Zbigniew Morawski, współautor monografii. Szczególnie zachęcam do rozdziału Pani Ewy Ostrowskiej, która pisze o kontaktach mieszkańców Śniadowa wyznania rzymskokatolickiego i mojżeszowego, o tym jak przenikały się ich zwyczaje i obyczaje – dodaje Maria Przytocka, redaktor i współautorka monografii.

Wracając do samej promocji, dodajmy, że spotkanie z redaktor Marią Przytocką i współautorem, dr. Zbigniewem Morawskim poprzedził koncert sławnej śpiewaczki operowej Joanny Cortes, a wszystko to działo się 25 października w klimatycznych murach Muzeum Diecezjalnego w Łomży.

Beata Borkowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *