RN
TwitterFacebook

„Wierzymy, że na Łączce znajdziemy Rotmistrza”

W kwaterze „Ł II” Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie trwa ostatni etap prac ekshumacyjnych. Od momentu rozpoczęcia prac w miejscu, gdzie jeszcze do niedawna były groby funkcjonariuszy komunistycznej władzy, każdego dnia pracownicy IPN odnajdują szczątki osób pochowanych w bezimiennych dołach. „Wierzymy, że pośród nich jest m.in. rtm. Witold Pilecki” – mówi Radiu Nadzieja prof. Krzysztof Szwagrzyk (IPN).

Wierzę, że ten szczególny czas, który jest przed nami doprowadzi do sytuacji, że zakończymy prace na „Łączce”, kiedy odnajdziemy tych, których dotychczas nie odnaleźliśmy. Wśród nich ludzi, o których wszyscy w Polsce pytają, a więc szczątki generała „Nila”, szczątki pana rotmistrza i szczątki pułkownika (ppłk. Łukasza Cieplińskiego – przyp. red)” – mówił w rozmowie z Radiem Nadzieja prof. Krzysztof Szwagrzyk, szef Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

18 listopada 2016 roku, w Ostrowi Mazowieckiej, odbyła się konferencja „Pilecki – Rotmistrz przemilczany”. Gościem honorowym konferencji był Andrzej Pilecki, syn Witolda Pileckiego. Zapraszamy do obejrzenia fragmentu rozmowy:

Zakończenie prac na „Łączce” zaplanowane jest na koniec czerwca. Po przekazaniu wydobytych szczątków pozostaje czekać na wynik badań identyfikacyjnych. Prace te mogą potrwać od kilku tygodni, do nawet kilkunastu miesięcy. Poznamy wtedy nazwiska odnalezionych żołnierzy.

red/xtt

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *