RN
TwitterFacebook

Województwo podlaskie liderem inwestycyjnym

Województwo podlaskie zajęło pierwsze miejsce w rankingu samorządowego czasopisma ,,Wspólnota” pod względem wydatków inwestycyjnych.

Chodzi o średnie wydatki inwestycyjne na jednego mieszkańca poniesione w latach 2015-2017. Ta kwota to ponad 250 zł ze środków Unii Europejskiej, plus 50 zł, które dokłada samorząd województwa. Są to inwestycyjne środki finansowe poniesione przede wszystkim na przebudowę dróg wojewódzkich i na rozwój szpitali.

Jak powiedział marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński, wydatki te świadczą o rozwoju województwa, ale tak szybki rozwój nie byłby możliwy bez środków z Unii Europejskiej. To one pokrywają znaczną część ponoszonych kosztów. Skarbnik województwa podlaskiego Henryk Gryko podkreślił, że bez środków unijnych województwo w zasadzie nie miałoby żadnych możliwości rozwoju. W 2017 roku ponad 40 procent środków finansowych województwa pokrywały środki unijne.

Województwo podlaskie rozwija się i widać to na każdym kroku. Nie tylko w Białymstoku.

Z danych rankingowych wynika, że inwestują też powiaty i gminy. Najwyższe miejsce rankingowe czasopisma ,,Wspólnota” w województwie i w Polsce zajął powiat wysokomazowiecki, a w pierwszej dwudziestce najlepiej rozwijających się samorządów jest gmina Szczuczyn.

Jak powiedział Stefan Krajewski, członek zarządu województwa podlaskiego, to małe gminy pokazują ten prawdziwy rozwój:  Przykładają się do tego również rolnicy, którzy bardzo dobrze wykorzystują środki unijne i napędzają rozwój województwa.

Wysokie miejsce rankingowe idzie w parze z niskim dotychczasowym zadłużeniem województwa. Wynosi ono 30 mln zł. Dwa tygodnie temu samorząd województwa podlaskiego zaciągnął liniową umowę kredytową w Banku Rady Rozwoju Europy na kolejne inwestycje. Docelowa suma to 280 mln zł, kwota kredytu może być jednak niższa.

Katarzyna Wasilewska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *