RN
TwitterFacebook

WOT: jedni przysięgają, drudzy już ćwiczą na DRAGONIE

W najbliższą niedzielę w Mońkach ponad 160 żołnierzy 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej złoży uroczystą przysięgę wojskową. Symboliczne jest to, że w tym samym czasie ich koledzy, zaprzysiężeni niespełna pół roku temu biorą udział w największych tegorocznych manewrach wojskowych Dragon-17.

Ochotnicy, którzy wcześniej nie byli w wojsku, od 9 września przechodzą intensywne 16-dniowe szkolenie poligonowe w Czerwonym Borze i w Siedlcach. W jego trakcie Terytorialsi nabywają podstawowe umiejętności z zakresu taktyki, posługiwania się bronią i szkolenia ogniowego.

Wraz z ochotnikami bez złożonej przysięgi szkolą się także żołnierze rezerwy. Od 17 września przechodzą oni szkolenie wyrównawcze, które ma ich przygotować do służby w szeregach 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Obie grupy Terytorialsów spotkają się na przysiędze wojskowej, która odbędzie się w Mońkach na alei Niepodległości. W organizację uroczystości zaangażowane są władze lokalne: burmistrz Moniek Zbigniew Karwowski oraz starosta Andrzej Daniszewski. Uroczystość uświetni Orkiestra Wojskowa z Warszawy.

Podczas uroczystości mieszkańcy będą mieli okazję zapoznać się ze sprzętem używanym przez Terytorialsów oraz spróbować wojskowej grochówki. Zainteresowani służbą w 1 Podlaskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej będą mogli złożyć wniosek o powołanie na kolejne szkolenia, które zaplanowane są w październiku i w grudniu.

por. Łukasz Wilczewski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *