RN
TwitterFacebook

Wspomnienie Matki Boskiej z Guadeloupe

W liturgii kościoła katolickiego wspominamy dziś Matkę Boską z Guadeloupe. Wspomnienie wiąże się z Juanem Diego, którego podczas podróży do kościoła Maryja poprosiła, aby przekonał biskupa do budowy kościoła w miejscu objawienia. Spotkanie z Maryją doprowadziło wtedy do masowych nawróceń.

Historia rozpoczyna się 9 grudnia w 1531 roku. Wtedy to Indianin Juan Diego w drodze do oddalonego o 15 kilometrów kościoła spotkał piękną kobietę, która przedstawiła się jako Najświętsza Maryja Panna, zawsze dziewicą. Poprosiła go, aby udał się do biskupa Zumarragi z prośbą o wybudowanie w tym miejscu świątyni. Juan zrobił to, jednak biskup nie był przekonany co do wiarygodności świadectwa mężczyzny. Potrzebował dowodu.

12 grudnia Maryja znów objawiła się Juanowi Diego. Poprosiła go wtedy, aby ten jako znak zebrał kwiaty dla biskupa. Mężczyzna udał się na miejsce wcześniejszego spotkania z Matką Boską i zebrał kwiaty, w tym róże kastylijskie, które nie występowały w tamtym regionie. Warto zaznaczyć, że biskup w swoich prywatnych modlitwach prosił Maryję o znak właśnie tej róży. 

Drugim znakiem od Matki Boskiej był obraz, który uwiecznił się na materiale z płótna agawy, nienamalowany ludzką ręką.

– Materiał ten jest w stanie wytrzymać 20 lat. Dziś obraz ma prawie 500. Wizerunek bardzo dobrze się trzyma wbrew prawom natury. Kiedy wylano przez przypadek na niego kwas siarkowy nic mu się nie stało. Kiedy wybuchła obok niego bomba umieszczona w wazonie też nic mu się nie stało. Mało tego, obraz nic nie traci na swojej kolorystyce. Jest to jedyny Maryjny obraz, o którym wiemy, że nie został wykonany ludzką ręką – opowiada ks. dr Marcin Sobiech.

Kiedy wykonano szczegółowe badania obrazu zauważono, że źrenice Maryi na obrazie zachowują się jak ludzkie. Dodatkowo w Jej oczach widać scenę z 12 grudnia 1531 roku, kiedy biskup Zumarraga klęka przed wizerunkiem. Obraz przyczynił się do ogromnego nawrócenia. Według zdobytych świadectw biskupi w ciągu jednego dnia chrzcili nawet milion osób. 

Wizerunek Maryi z Guadeloupe przedstawia kobietę w stanie błogosławionym, świadczy o tym czarna wstążka, którą jest przepasana. 30 kwietnia 2007 roku, gdy w Meksyku było głośno o aborcji, na obrazie dokonał się cud. Mianowicie pod sercem Matki Boskiej rozbłysło światło, które według zebranych przedstawiało nienarodzonego Jezusa Chrystusa. 

– Z tego względu warto w naszych modlitwach pamiętać o tych, których życie zagrożone jest pod sercem matki – mówi ks dr. Sobiech.

Mateusz Święcicki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *