TwitterFacebook

Wspomnienie Najświętszego Imienia Maryi

W liturgii Kościoła katolickiego obchodzimy dziś wspomnienie Najświętszego Imienia Maryi, które w języku hebrajskim oznacza „Mój Pan jest wielki”. Tego dnia powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na znaczenie imienia Maryi nie zapominając przy tym o naszych imionach.

Wspomnienie Najświętszego Imienia Maryi zostało ustanowione przez papieża Innocentego XI w podzięce za wstawiennictwo Matki Boskiej w zwycięstwie Króla Jana III Sobieskiego nad wojskami Tureckimi w bitwie pod Wiedniem w 1683 roku. Od tego czasu corocznie obchodzimy”imieniny Maryi”. Jednym z obrazów w szczególny sposób podkreślającym imię Matki Bożej jest ten mieszczący się w kościele pw. św. Anny w Dąbrówce k. Ostrołęki w gm. Lelis.

„Niech doznają pomocy z Maryi wstawienia, którzy czczą pamiątkę jej świętego Imienia”. Tekst ten widnieje na obrazie wiszącym w kościele w Dąbrówce. Miejsce to co roku odwiedzane jest przez tysiące pielgrzymów, którzy wspólnie zanoszą swoje prośby i troski powierzając je Bożej Matce. Dąbrówka jest miejscem szczególnym nie tylko ze względu na obraz, miejscowość głównie znana jest z objawień maryjnych, których w tym roku obchodzimy 170 rocznicę. Maryja miała ukazać się dwóm dziewczynom – Marcynie i Rozynie, które rozpowiedziały we wsi o zdarzeniu. Od tego momentu ludzie, którzy przyszli w miejsce objawień doświadczali cudów.

Poniżej kilka zdjęć z tegorocznej pielgrzymki do Dąbrówki, która odbyła się 9 września. Zdjęcia otrzymaliśmy od naszej czytelniczki Teresy Pijanowskiej

Mateusz Święcicki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *