TwitterFacebook

Wybory prezydencie 2020: Marszałek Sejmu ogłosiła datę wyborów

Wybory prezydenckie odbędą się 10 maja – ogłosiła dzisiaj (5.02.) marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona dwa tygodnie później – 24 maja.

Od 2015 roku prezydentem jest Andrzej Duda, który nie ogłosił jeszcze czy będzie ubiegał się o reelekcję. Start w wyborach prezydenckich do tej pory zadeklarowali: wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska z Koalicji Obywatelskiej, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, Robert Biedroń z Nowej Lewicy, Krzysztof Bosak z Konfederacji i dziennikarz Szymon Hołownia.

Zgodnie z konstytucją, prezydenta wybieramy w głosowaniu powszechnym, równym, bezpośrednim i tajnym na pięcioletnią kadencję. Ponownie może być wybrany tylko raz. Na prezydenta może być wybrany obywatel polski, który najpóźniej w dniu wyborów ukończy 35 lat i korzysta z pełni praw wyborczych do Sejmu. Kandydat, aby wystartować, musi zebrać co najmniej 100 tysięcy podpisów poparcia. Wybory wygrywa ta osoba, która otrzymała więcej niż połowę ważnie oddanych głosów. Jeżeli żaden z kandydatów nie uzyska wymaganej większości, czternastego dnia po pierwszym głosowaniu przeprowadzana jest druga tura.

IAR/red. pg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *