RN
TwitterFacebook

Wybory prezydenckie 2020: Pierwszeństwo m.in. dla seniorów i kobiet w ciąży

W niedzielę (12.07) w dniu II tury wyborów prezydenckich lokale będą otwarte od godz. 7 do 21. Głosowanie odbędzie się w reżimie sanitarnym. Osoby powyżej 60 lat, kobiety w ciąży, osoby z dzieckiem do 3 lat i niepełnosprawni będą obsługiwani w pierwszej kolejności.

W piątek (10.07) mija również termin składania wniosków o zaświadczenie o prawie do głosowania poza obwodem w urzędzie gminy lub przez internet. Osoby, które zamierzają głosować korespondencyjnie mają czas na złożenie wniosku do 11.07.

Nad bezpiecznym przebiegiem wyborów czuwa Państwowa Komisja Wyborcza. W lokalach wyborczych zostaną zapewnione odpowiednie warunki, żeby wyborcy mogli oddać głos w trosce o własne zdrowie. Przy wejściu będzie stał przygotowany płyn do dezynfekcji rąk. W trakcie głosowania Obwodowa Komisja Wyborcza ma zapewnić dezynfekcję klamek, urn wyborczych, blatów stołów oraz innych powierzchni, które mogą być dotykane przez osoby przebywają w lokalu wyborczym oraz wietrzenie lokalu co godzinę przez 10 minut.

Wyborcy są zobowiązani wejść do lokalu w maseczkach ochronnych. Członek komisji wyborczej poprosi wyborcę o zdjęcie maseczki, by móc go zidentyfikować, a następnie wyda wyborcy kartę do głosowania z nazwiskami dwóch kandydatów na prezydenta.

W niedzielę będzie można zagłosować również korespondencyjnie. Kopertę zwrotną wyborca może dostarczyć osobiście lub za pośrednictwem innej osoby do obwodowej komisji wyborczej w obwodzie głosowania, w którym są wpisani do spisu wyborców. Koperty nie można wrzucać samodzielnie do urny wyborczej. Muszą ją otrzymać członkowie komisji wyborczej.

Państwowa Komisja Wyborcza

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *