RN
TwitterFacebook

Wybory prezydenckie 2020: Senat przyjął poprawki do ustawy wyborczej. Dzisiaj zajmie się nimi Sejm

Sejm wznowi dziś po południu (godz.15.00) obrady plenarne. Według harmonogramu, posłowie w bloku głosowań rozpatrzą uchwałę Senatu w sprawie ustawy o tegorocznych wyborach prezydenckich. Oznacza to, że Sejm będzie głosował nad senackimi poprawkami, przyjętymi wczoraj wieczorem.

Ustawa wprowadza mieszany tryb wyborów: głos będzie można oddać tradycyjnie w lokalu wyborczym lub – na wniosek – skorzystać z głosowania korespondencyjnego.
Jedna z poprawek przyjęta wraz z ustawą zakłada, że komitety wyborcze będą miały co najmniej 10 dni na zgłoszenie nowego kandydata na prezydenta od dnia ogłoszenia przez marszałka Sejmu terminu wyborów. Inna umożliwia wyrażenie poparcia dla nowych kandydatów elektronicznie poprzez platformę ePUAP, a nie tylko pisemnie na liście.

Ponadto przepisy poprawione przez Senat przekazują kompetencje Państwowej Komisji Wyborczej do zarządzenia, na wniosek ministra zdrowia, przeprowadzenia wyłącznie wyborów korespondencyjnych na terenie gminy, w której doszło do nagłego i znacznego pogorszenia sytuacji epidemicznej, nie później niż 7 dni przed wyborami.
Sejmu może odrzucić poprawki Senatu bezwzględną większością głosów.

IAR

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *