RN
TwitterFacebook

Wybory prezydenckie 2020: Szefowa Krajowego Biura Wyborczego o głosowaniu korespondencyjnym

Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak powiedziała, że wyborcy głosujący korespondencyjnie będą mogli wrzucić pakiety wyborcze do specjalnych skrzynek nadawczych Poczty Polskiej lub osobiście przynieść do lokalu wyborczego. W całym kraju ustawionych zostanie ponad 16 tysięcy skrzynek nadawczych, aby ułatwić głosowanie korespondencyjne tym wyborcom, którzy zdecydują się na taką formę oddania głosu.

Szefowa Krajowego Biura Wyborczego mówiła, że wyborca musi pamiętać, aby po zaznaczeniu kandydata na karcie do głosowania, włożyć ją do koperty, którą powinien zakleić. Koperty, które nie zostaną zaklejone nie będą brane pod uwagę przez komisje wyborcze.

Jak poinformowała Magdalena Pietrzak, w pakiecie wyborczym znajdzie się także oświadczenie wyborcy o osobistym oddaniu głosu, które należy włożyć do osobnej koperty. W oświadczeniu należy podać dane osobowe wyborcy, w tym numer PESEL i własnoręcznie się podpisać. Szefowa Krajowego Biura Wyborczego podkreśliła, że pakiety wyborcze nie zawierające takiego oświadczenia nie zostaną uznane przez komisje wyborcze.

Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się 28 czerwca. Ewentualna druga – dwa tygodnie później.

Termin rejestracji komitetów minie 5 czerwca, a rejestracji kandydatów 10 czerwca.
Wybory prezydenckie odbędą się w sposób mieszany – głosować będzie można tradycyjnie, przy urnie lub w sposób korespondencyjny.

IAR

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *