RN
TwitterFacebook

Wybory prezydenckie 2020: Wiceminister zdrowia J. Cieszyński o zasadach organizacyjnych podczas II tury

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński poinformował, że kobiety w ciąży, z dzieckiem do 3. roku życia oraz osoby po 60. roku życia i niepełnosprawni zagłosują w II turze wyborów bez kolejki. Zmiany zostaną uwzględnione w rozporządzeniu dotyczącym przeprowadzenia II tury wyborów.

Janusz Cieszyński wyjaśnił, że te ułatwienia są doświadczeniem wyniesionym z I tury, gdy do lokali wyborczych tworzyły się kolejki. 

– Te osoby, dla których te oczekiwanie przy słońcu jest najbardziej uciążliwe, będą mogły zagłosować bez kolejki. Mam nadzieję, że przełoży się to na jeszcze lepszą frekwencję, niż w I turze wyborów – argumentował.

Wiceminister ocenił, że środki ostrożności podjęte w związku z trwającą epidemią i odbywającymi się wyborami, zapobiegły rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Przypomniał, że w lokalach wyborczych były płyny do dezynfekcji, a przedstawiciele komisji mieli rękawiczki, maseczki i przyłbice.

– Do tej pory, chociaż czekamy jeszcze na dane, które spływają z opóźnieniem ze względu na okres inkubacji wirusa, nie mamy jakichkolwiek informacji, jakoby pojawiły się jakiekolwiek nowe przypadki – powiedział wiceminister.

Dodał, że zabezpieczenie lokali w środki ochronne i zagwarantowanie w nich przestrzegania zasad reżimu sanitarnego jest możliwe dzięki współpracy ministerstwa zdrowia, wojewodów i samorządów.

Janusz Cieszyński zapewnił, że wybory będą w pełni bezpieczne i zachęcił do wzięcia udziału w II turze głosowania.

Druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się 12 lipca.

IAR

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *