RN
TwitterFacebook

Wykonaj krzyż, weź go i wyrusz na EDK

Chodzimy po granicy miejsca, czasu i rzeczywistości – mówi w nawiązaniu do Ekstremalnej Drogi Krzyżowej ks. Andrzej Popielski, proboszcz parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Łomży. Droga ta jest inna od  przeżywanych w ławkach kościoła. To co ją wyróżnia to między innymi długość i wyjątkowe okoliczności.

To nie jest łatwa trasa. To trochę jak pielgrzymka, bo pielgrzymką idzie się 40 km, i my idziemy 40 km, tylko, że na pielgrzymce się śpiewa, a my idziemy w ciszy – mówi pątniczka Katarzyna Tomaszczuk.

Łomża zapoczątkuje akcję, która swym zasięgiem obejmie całą Polskę. Tu Ekstremalna Droga Krzyżowa wyruszy 16 marca. Wyjście pątników poprzedzi Msza Święta odprawiona w ich intencji w kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Łomży o godzinie 17.00. Do wyboru są dwie trasy, którym patronuje św. Andrzej Bobola: – czerwona (41 km) i zielona (31 km).

Ekstremalne Drogi Krzyżowe zaplanowane na 23 marca w naszej diecezji:

W rejonie Ostrołęka pątnicy mają do wyboru trzy trasy: złotą, zieloną i szarą. Wyjście zaplanowano z kościoła św. Michała Archanioła w Brodowych Łąkach o godz. 17. 00, a zakończenie w zależności od wybranej trasy:

– w sanktuarium pw. św. Antoniego Padewskiego w Ostrołęce (43- kilometrowa trasa złota, której patronem jest św. Michał Archanioł);

– w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Myszyńcu (42- kilometrowa trasa zielona, której patronem jest br. Zenon Żebrowski);

– w kościele pw. Świętego Ducha w Kadzidle (33-kilometrowa trasa szara, której patronem jest bł. Wincenty Frelichowski).

Ekstremalna Droga Krzyżowa w rejonie Poręba Średnia rozpocznie się o godzinie 18.00 Mszą Świętą w kościele w Porębie. Trasie czerwonej (41 km) patronuje św. Barbara. Rozpocznie się ona i zakończy w kościele pw. MB Szkaplerznej w Porębie. Zapisy przez stronę EDK.

Ekstremalna Droga Krzyżowa w rejonie Wyszków rozpocznie się o godzinie 20.00 Mszą Świętą w Sanktuarium Świętej Rodziny. Zakończenie EDK w Nowej Osuchowej w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski. Trasie zielonej (44 km) patronuje Święta Rodzina. Wyruszając na EDK, warto zapoznać się z informacjami zawartymi na stronie edk.org.pl dotyczącymi przebiegu konkretnych tras.

Aby odpowiednio przygotować się do drogi należy pamiętać o dwóch aspektach: materialnym i duchowym. Zanim wyruszymy na taką ekstremalna drogę krzyżową koniecznie trzeba przygotować prowiant:jedzenie, picie, termos z gorącą herbatą, wysokoenergetyczne produkty, takie jak czekolada czy batony. Trzeba też wziąć nieprzemakalne ubrania i wygodne buty – mówi Justyna Chojnowska. Aby jednak w pełni wykorzystać ten czas warto zatroszczyć się również o kwestie duchowe. Zachęcamy do tego, aby odbyć spowiedź, aby iść przygotowanym w pełni, a wiec przyjąć też komunię świętąks. Andrzej Popielski.

Zaproszenie do drogi kierowane jest do wszystkich. Nie jest ważne czy ja przejdę tę trasę. Ważne jest, że wyruszam, że pragnę wyjść, tak jak naród izraelski wyszedł z niewoli egipskiej, tak ja wychodzę z niewoli swoich grzechów, z niewoli swojego małostkowego życia – mówi ks. Andrzej Popielski.

Beata Borkowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *