RN
TwitterFacebook

Wypoczynek dzieci rolników z województwa podlaskiego

Jeszcze w sierpniu pięćdziesięcioro sześcioro dzieci rolników z województwa podlaskiego wyjedzie na turnus w góry do Białego Dunajca. To już drugi turnus tego lata. W lipcu trzydzieścioro dzieci odpoczywało nad Bałtykiem.

Aby móc wysłać dzieci na takie kolonie, rodzice musieli spełnić określone warunki. Kolonie przysługują dzieciom i młodzieży szkolnej do szesnastego roku życia, których przynajmniej jedno z rodziców lub prawnych opiekunów opłaca pełne składki w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego lub pobiera stamtąd na przykład świadczenie emerytalne – mówi Agnieszka Artemiuk, zastępca dyrektora biura Podlaskiej Izby Rolniczej.

Kolonie są dofinansowane z Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników. Turnusy wypoczynkowe, kilka razy w roku, organizuje Krajowa Rada Izb Rolniczych. Zwykle cieszą się one dużym zainteresowaniem i już kilka miesięcy wcześniej brakuje miejsc. Wpływ na taki stan rzeczy ma zapewne także cena.

Przykładowy koszt takiego wyjazdu w góry to 1200 złotych, z czego rodzic pokrywa 450 złotych. Resztę dopłaca Fundusz Składkowy. W cenie jest 20 noclegów, pięć posiłków dziennie oraz wycieczki, dyskoteki, zajęcia sportowe, basen, i wiele innych atrakcji.

W te wakacje osiemdziesięcioro dzieci z województwa podlaskiego skorzysta również z bezpłatnych turnusów rehabilitacyjnych w Centrach Rehabilitacji Rolniczej w Świnoujściu, Iwoniczu Zdroju i Horyniach Zdroju. Z turnusów skorzystają dzieci z problemami układu oddechowego i układu ruchu.

Fundusz Składkowy Ubezpieczenia Społecznego Rolników dopłaca również do wyjazdów organizowanych przez prywatne stowarzyszenia i fundacje. Finansuje też półkolonie dla dzieci.

Katarzyna Wasilewska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *