TwitterFacebook

Wyszków: Pierwsze zajęcia Uniwersytetu Dziecięcego były… wybuchowe! [FOTO]

Wczoraj w wyszkowskiej filii Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica odbyła się inauguracja Uniwersytetu Dziecięcego. Blisko 100 dzieci w wieku od 6 do 9 lat odebrało indeksy, tym samym stając się studentami.

Uniwersytet Dziecięcy  w Wyszkowie to pomysł Agnieszki Deptuły, doradcy metodycznego gminy Wyszków. Chcemy pokazać dzieciom, że edukacja jest przyjemna, fajna i że można zdobywać wiedzę w taki pozaszkolny sposób. Myślę też, że dzięki temu dzieci będą mogły odkrywać swoje talenty i zainteresowania dosyć wcześnie i uda nam się wyłonić jakieś perełki mówiła.

Pierwsza wersja pilotażowa miała objąć 60 dzieci. Jednak uniwersytetem zainteresowało się dużo więcej osób. Najlepszym miernikiem tego, że coś jest cenne i ważne jest zainteresowanie dzieci i rodziców. Nie musieliśmy robić żadnej dużej akcji marketingowej. Rodzice od razu zaczęli się zgłaszać. Przerosło to nasze oczekiwania. Przyjęliśmy praktycznie wszystkich, którzy się zgłosili, a było ich 102 osobymówił Sławomir Cieślak, naczelnik wydziału edukacji i spraw społecznych w Urzędzie Miejskim.

Zajęcia podzielone są na bloki tematyczne. Wczorajsze wpisały się w tematykę przyrodniczą. Mali studenci zgłębiali chemiczne tajniki. Spotkanie było poświęcone efektownej stronie eksperymentowania, czyli doświadczenia trochę z ogniem, trochę z gazami. Były podtytuły „dlaczego para bucha z czajnika”, czy „puszczamy efektowne gazy” – może trochę to dwuznaczne, ale bynajmniej dwuznacznie nie było. Atmosfera naukowa unosiła się w powietrzu! – mówił prowadzący jednej z grup warsztatowych, Łukasz Sporny z Centrum Chemii w Małej Skali w Toruniu.

Małym studentom nauka poprzez zabawę bardzo się spodobała. Chętnie towarzyszyły prowadzącemu w eksperymentach. Bardzo fajnie być studentem, to takie śmieszne! mówił jeden ze studentów. Bardzo mi się podobał ten pokaz z bańkami, był chyba najfajniejszydodaje studentka. Super było to, kiedy ten pan tworzył ten zielony ogień!mówiła zafascynowana 8-latka.

Następne zajęcia odbędą się 24 marca. Ma być to integracyjny zjazd o tematyce wielkanocnej. Dzieci wraz z rodzicami będą wykonywały ozdoby świąteczne. Trzecie spotkanie (14 kwietnia) będzie dotyczyć mediów. Studenci dowiedzą się, kto decyduje o tym, co się w nich pojawia. Następny zjazd (26 maja) to blok społeczny, czyli jak radzić sobie z emocjami. Ostatni, o tematyce technicznej, przewidziany jest na 16 czerwca. Dzieci będą budowały wieżowce. Wszystkie zajęcia będą odbywały się w Szkole Podstawowej nr 4.

Partnerem Uniwersytetu Dziecięcego w Wyszkowie jest Fundacja Uniwersytet Dzieci, Szkoła Wyższa im. Pawła Włodkowica w Płocku z filią w Wyszkowie oraz Gmina Wyszków.

MG

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *