RN
TwitterFacebook

Wzorowa ewakuacja mieszkańców Kolna

Wracamy do wydarzeń, które rozegrały się wczoraj (08.10) w Kolnie. W trakcie prac ziemnych prowadzonych przy przebudowie drogi krajowej nr 63 ujawniono 2 niewybuchy z czasów II Wojny Światowej. Konieczna była ewakuacja około 2 tys. mieszkańców Kolna. Służby ratownicze stanęły na wysokości zadania.

– Policjanci, strażacy, ratownicy, saperzy oraz pozostałe osoby zaangażowane w ewakuację mieszkańców Kolna spisały się wzorowo – tak o przeprowadzonej w poniedziałek akcji mówi burmistrz Kolna Andrzej Duda, jednocześnie szef sztabu kryzysowego. Niewybuchy znaleziono w okolicach kolneńskiego szpitala. Ewakuować było trzeba 2 największe osiedla mieszkaniowe. Po zwołaniu sztabu kryzysowego zarządzono ewakuację około 2 tysięcy mieszkańców bloków i domów jednorodzinnych znajdujących się w promieniu 500 metrów od znaleziska.

Konieczna była ewakuacja także kilku pacjentów Szpitala Ogólnego w Kolnie. – Sztab kryzysowy w uzgodnieniu z dowódcą patrolu minerskiego podjął decyzję o tym, że osoby niewymagające pilnej hospitalizacji zostaną wypisane na jednodniową przepustkę. Pozostałych pacjentów oraz personel przeniesiono w najodleglejsze od miejsca znalezienia niewybuchów skrzydło. Kilkoro pacjentów przewieziono do pobliskich szpitali – poinformował nasze radio młodszy brygadier Tomasz Sielawa, zastępca komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Kolnie.

W ewakuację mieszkańców zaangażowało się około 150 osób, także spoza Kolna. Byli to m. in. strażacy ochotnicy z pobliskich gmin, ale też członkowie Grupy Ratowniczej Nadzieja i Kolneńskiej Grupy Pierwszej Pomocy. – Wykonały naprawdę taką pracę, której nikt by nie wykonał. Gdyby nie one, to musielibyśmy czekać na karetkę pogotowia, która notabene nie dojechała – podkreśla zaangażowanie członków obu grup ratowniczych Andrzej Duda.

Akcję służb ratowniczych chwalą też mieszkańcy Kolna. – Szybko otrzymaliśmy informację o ewakuacji – zaznacza pan Wojciech. – Wszystko przebiegało bardzo sprawnie, z dużą kulturą, policjant zapytał czy ktoś oprócz mnie jest w mieszkaniu. Wskazał miejsce gdzie mamy się udać – dodaje pan Adam. Punkty zbiorcze umieszczone zostały w Szkole Podstawowej nr 1, Szkole Podstawowej nr 2 oraz w budynku Powiatowego Lekarza Weterynarii.

Po ewakuacji saperzy usunęli zagrożenie. Cała akcja zakończyła się około godziny 21.00. Niewybuchy zostały zneutralizowane na poligonie w Orzyszu.

Marzena Wiśniewska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *